Таг : Инвестиции

Компании и пазар

Компаниите да носат одлуки веднаш, да не чекаат поради изборите, порача претседателот на Советот на странски инвеститори

Влатко Зорба
Директорите на компаниите да не ги одложуваат одлуките поради изборите, туку да ги носат веднаш и сега, порача претседателот на Советот на странски инвеститори, Штефан...
МАКЕДОНИЈА

Николовски: Инвестициите во земјоделството и руралниот развој се на неприкосновено прво место

Влатко Зорба
За огромна пофалба е одличната реализација на капиталните инвестиции преку Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој. Реализирани се 99,7% од капиталните мерки...
МАКЕДОНИЈА

Заев: „Дура Аутомотив Системс“ ќе отвори две фабрики во ТИРЗ Скопје 2

Александар Тодески
Водечката светска компанија во автомобилскиот  сектор, американската „Дура Аутомотив Системс“ ќе реализира нови инвестиции во земјава со отворање две фабрики во ТИРЗ Скопје 2, соопшти...
Политика

Инвестициите во човечкиот капитал се клучни, тие ја движат економијата и промените, смета минисерката за финансии

Влатко Зорба
Од понеделник почнува расправата по дополнетиот буџет за 2020 година што беше усвоен вчера на владина седница, а во кој се вградени 12-те амандмани прифатени...
ЕКОНОМИЈА

Стратегија за енергетика: Инвестиции до 17 милијарди евра во следните 20 години

Влатко Зорба
Инвестиции до 17 милијарди евра во следните 20 години во енергетскиот сектор предвидува најновата Стратегија за период до 2040 година, што ја изработи Центарот за...
Политика

Заев за Шења: Економијата нема перспектива без стабилност и безбедност

Влатко Зорба
„Првите резултати од поканата на НАТО која ја добивме лани, рапидно пораснаа“, изјави претседателот на Владата, Зоран Заев во интервјуто за Шења. „Инвестиците пораснаа, работните...
ЕКОНОМИЈА

На бизнис форум во Катанија претставени можностите за инвестиции во државава

Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на Република Северна Македонија се претстави на македонско-италијански бизнис форум кој се одржа во Катанија. Претставници од...
Компании и пазар

Кина драматично ги надминa САД во 5G инвестициите

Влатко Зорба
Кина е пред Соединетите Американски држави во 5G инфраструктурата, изјави Ребека Фанин, експерт за иновации и ризичен капитал, на конференцијата East Tech West која беше...
Политика

Анѓушев: Донесовме 30 странски инвестиции, тоа се бројки со кои треба да се гордееме

Влатко Зорба
„Бројките се тие кои го покажуваат успехот на реалната економија. Бројките говорат за тоа дека претходно за 5 години, претходната власт донесе 23 странски инвестиции...
Анализи

Русија ја засилува својата економска експанзија во Африка

Влатко Зорба
Иако Русија традиционално се фокусира на извозот на оружје и жито во Африка, Москва сега бара начини да ги прошири своите операции и влијание на...