Стандард

Инвестиции

КОМПАНИИ

ЕИБ инвестирала 873 милиони евра во Западен Балкан во 2020 година

Влатко Зорба
Европската инвестициска банка (ЕИБ) денес објави дека има инвестирано 873 милиони евра во Западен Балкан во текот на 2020 година, што е за околу 50...
БИЗЛАЈФ

Коби Брајант заработи над 300 милиони долари од кошарката – еве каде ги вложи своите пари

Влатко Зорба
Светот се збогуваше со кошаркарската икона Коби Брајант пред една година, на 26 јануари 2020 година, кога во хеликоптерска несреќа во Калабасас, тој почина заедно...
КРИПТОВАЛУТИ

Сејлор: Илјадници директори на корпорации се заинтересирани за Биткоин

Влатко Зорба
Биткоинот стана феномен на Волстрит и во корпоративниот свет во последните неколку месеци. Започна во август кога MicroStrategy купи Биткоин со пари од својата каса,...
ЕКОНОМИЈА

Макрадули: Потребно е поголемо вложување во квалитетни меѓународни поштенски услуги

Влатко Зорба
Во рамки на Стратегијата за подобрување на услугите и модернизација на работата на АД „Пошта на Северна Македонија“ во текот на оваа недела беа остварени...
БИЗЛАЈФ

Џеј Зи инвестира во марихуана

Влатко Зорба
Американскиот рапер и продуцент Џеј Зи, сопруг на пејачката Бијонсе, основа инвестициски фонд од 10 милиони долари за поддршка на малите бизниси во секторот марихуана,...
КОМПАНИИ

„Тотал“ купи 20% од најголемата светска компанија за соларна енергија

Влатко Зорба
Францускиот енергетски гигант „Тотал“ ќе плати 2,5 милијарди долари за 20% удел во „Адани Грин Енерџи“, најголемата светска компанија за соларна енергија, пишува „Волстрит журнал“....
ЕКОНОМИЈА

Инвестиции во Полошкиот регион за зголемување на производството во земјоделието

Влатко Зорба
За развојот на земјоделството во Полошкиот регион инвестираме во стакленик за едукативни цели, метеоролошка станица за следење на параметрите како и бројни обуки за одгледување...
КОМПАНИИ

Европската престолнина, која привлече повеќе инвестиции од Берлин, Париз и Стокхолм заедно

Влатко Зорба
И покрај „Брегзит“ и пандемијата на коронавирус, технолошките компании во Лондон минатата година собраа 10,5 милијарди долари за финансирање на ризичен капитал. Ова е нов...
КРИПТОВАЛУТИ

Големите инвеститори се заинтересирани само за Биткоин

Влатко Зорба
Крипто-релито е во полн ек, но најголемите инвеститори кои гледаат на пазарот се заинтересирани само за Биткоин, според еден извршен директор на индустријата. Во најновата...
КОМПАНИИ

Средствата на BlackRock достигнаа рекордни 8,68 трилиони долари

Влатко Зорба
Средствата управувани од BlackRock се искачија на рекордни 8,68 трилиони долари во четвртиот квартал по големиот прилив на капитал во сите области на нејзиното деловно...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!