СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Се преговара за инвестиции со 9 нови странски компании

Македонската економија е стабилна и се движи во добра насока. Во втората половина на годината очекуваме да се вратиме на нормалниот раст, изјави денеска премиерот Зоран Заев од собраниската говорница.

Одговарајќи на пратеничко прашање, Заев посочи дека кредитниот рејтинг на државата е потврден од агенцијата „Стандард и пурс“, а во моментот се преговара со девет нови странски компании.

Фабриката за кабли во Неготино е купена од турска компанија, а „Дрекслермаер“ е пред одлука за нова инвестиција со нови 2.000 вработувања, додека „Кромберт и Шуберт“ имаат целосно нова линија за мерцедес со што ќе се ангажираат дополнителни 1.600 работници и најверојатно се пред одлука за отворање на втора фабрика во земјава.

Поврзани вести

Берзата го избриша Либерти АД Скопје од „Листата за набљудување“

Влатко Зорба

Реа: Имаме 71 отсто на реализација на капитални инвестиции и очекуваме тоа да се зголеми до крај на година

Влатко Зорба

„НЛБ Банка“: Остварен профит од 418,5 милиони денари, раст од 1,9 отсто во однос на периодот лани