Стандард
ЕКОНОМИЈА

Заев вети инвестиции од над 8 милијарди евра во следните 6 години

Инвестиции од над осум милијарди евра за следните шест години, како дел од Интервентниот план за инвестиции ИПИ 2021-2027, најави премиерот Зоран Заев при денешната презентација во Владата.

Најголем дел од нив, како што кажа, се приватни инвестиции или грант донации од ЕУ, концесии, јавни приватни партнерства, или се заедно вкупно 4,2 милијарди евра. За следните пет години најави голем број на инвестиции во ски-центри, енергетиката, патната, железничката и гасната инфраструктура, капацитети за преработка на отпад. Исто така најави најмалку 30 странски инвестиции во вредност од 654 милиони евра во блиска иднина на повеќе локации во земјава со голем број нови работни места.

Поврзани вести

Колемишевски: Трговците ја користат паниката која владее кај народот

Берта Китинска

Короната ги крена цените на становите: Карпош и Аеродром најпосакувани општини за живеење

Влатко Зорба

Од среда почнува предвремена исплата на мајската пензија