Таг : Атина

Регион

Хаос на улиците во Атина: Грчката престолнина „опколена“ со полиција

Stefanija Kuzmanovska
Грчката престолнина Атина утрово осамна „опколена“ со полициските сили. Причината е пресудата против популарната политичка групација, екстремно десничарската „Златна зора“, која судот во Атина утрово...
Политика

Заев од Атина: Ќе продолжиме да инвестираме во добрососедски односи, да ги надминуваме отворените прашања со дијалог

Влатко Зорба
„Заедно се соочуваме со истите здравствени и економски предизвици, и само заедно можеме да ги надминеме, со поблиска соработка и со поголема солидарност. Затоа треба...
Политика

Заев поканет на конференција на „Економист“ во Атина

Влатко Зорба
Премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев доби покана да учествува на конференција на „Економист“, што ќе се одржи во Атина кон средината на септември...
Регион СВЕТ

Приватното училиште во кое учат децата на жената од Атина заразена со коронавирусот е превентивно затворено

Приватното средно училиште во кое учат децата на 40-годишната жена од Атина, заразена со коронавирусот, денеска е превентивно затворено, јави дописничката на МИА од Атина....
Политика

Османи за „Катимерини“: Позицијата на Атина е позитивна

Stefanija Kuzmanovska
Грција имаше многу позитивен став на Самитот на ЕУ во октомври, вели вицепремиерот за европски прашања Бујар Осамни за грчкиот весник „Катимерини“. – Го потенцирам...
Регион

ВИДЕО: Убиени водачите на црногорскиот Шкаљарски клан во Атина

Водачите на Шкаљарскиот клан, Игор Дедовиќ (43) и Стеван Стаматовиќ (43) се убиени вечерва во Атина. Маскирани лица пукале во нив додека со сопругите и...
Регион

Во Атина застрелан поранешниот српски фудбалер Дарко Ковачевиќ

Влатко Зорба
Поранешниот фудбалер на репрезентацијата на Србија, Дарко Ковачевиќ, кој беше застрелан пред куќа во одморалиштето „Глифада“ во близина на Атина, даде изјава во полицијата велејќи...
ЕУ СВЕТ

Пронајдени шајки во експлозивот поставен во Атина

Елена Даскалова
Вчера во Атина беше пронајдена рачно изработена експлозивна направа во универзитетскиот кампус во Атина, а во неа имало и шајки. Полицијата смета дека целта на...
Регион

Ал Џазира: Атина и Анкара на раб на вооружен судир

Влатко Зорба
Атина и Анкара се близу до вооружен конфликт, откако Турција потпиша договор за разграничување со Либија, што се врзува во ексклузивна економска зона што ги...