Стандард
КОМПАНИИ

Американската економија изгуби 140.000 работни места во декември

Создавањето нови работни места во Соединетите држави запре во декември, откако ограничувањата наметнати од зголемениот број на случаи со КОВИД-19 влијаеа на индустриите, чувствителни на вирусот.

Министерството за труд на САД денес соопшти дека неземјоделското вработување во земјата опаѓа за 140.000.

Прелиминарните очекувања од економистите, анкетирани од Дау Џонс, се зголемија за 50.000.

Стапката на невработеност во декември беше 6,7% наспроти прогнозата од 6,8%.

На крајот на годината во која речиси 22 милиони останаа без работа во март и април, пазарот на трудот оствари нагло враќање, иако половина од оние кои останаа без работа се уште беа невработени.

Од почетокот на закрепнувањето, кое започна во мај, економијата обнови 12,3 милиони изгубени работни места.

Најголеми удари имаа хотелите, рестораните и баровите, кои беа погодени од многуте ограничувања.

Поврзани вести

Формиран најголемиот трговски сојуз во светот, Кина цвета

msp-admin

ССМ најавува тужби за работодавачите ако незаконски намалат плати

Пандемијата им оди во прилог: „Netflix“ со приходи од 6,6 милијарди долари во последниот квартал на 2020 година

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!