СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Европскиот пазар на автомобили падна за 55% во март

Продажбата на автомобили во Европа падна за 55% минатиот месец, како резултат на појавата на коронавирусот, со оглед на мерките за блокада, кои се на сила во повеќето земји, соопшти Здружението на индустрија.

Новите регистрации за продажба на автомобили паднаа на 567.308 возила минатиот месец, што е за повеќе од 1,2 милиони во истиот месец минатата година, соопшти Европската асоцијација на производители на автомобили (АЦЕА).

„Сите 27 пазари во ЕУ паднаа во март, но најголемиот удар го прими Италија, наведувајќи пад од 85,4% на 28.326 нови автомобили“, велат од здружението.

Франција, исто така, беше особено погодена со пад од 72,2%, како и Шпанија, каде продажбата падна за 69,3%.

Во Германија, каде ограничувањата беа помалку сериозни, продажбата падна за 37,7%.

За првите три месеци од годината продажбата падна за 25,6% на 2,48 милиони возила.

Сите производители на автомобили се погодени, но Крајслер Фиат има најголем пад од 76,6% бидејќи е многу зависен од домашниот пазар на Фиат во Италија.

Групацијата Фолксваген останува најпродаваниот производител на автомобили во Европа, дури и учеството на пазарот се искачи на 26,6% во првиот квартал од годината со нешто повеќе од 660,000 продажби.

Поврзани вести

Нови американски санкции за „Северен тек 2“, европските компании го напуштаат проектот

Влатко Зорба

Брегу: Западен Балкан без роаминг од 1 јули е чекор кон намалување на цените на роаминг со ЕУ

Влатко Зорба

Фолксваген продолжува со производство во Германија и Словачка