Стандард
КОМПАНИИ

Како ќе изгледа пазарот на трудот по пандемијата?

Како ќе изгледа пазарот на трудот по пандемијата на коронавирусот е темата на последниот извештај на консултантската компанија „Мекинзи“.

Извештајот се фокусира на влијанието на пандемијата врз работниците и вработувањето. Тие велат дека пред пандемијата, секој што би ја изгубил работата на ниско платено место, можел да најде нешто слично многу брзо.

Во извештајот се наведува дека во постпандемискиот свет, ситуацијата нема да биде таква и дека на овие работници ќе им биде многу потешко да најдат нова работа.

Во извештајот се наведува дека повеќе од половина од нив ќе мора да најдат подобро платена работа за која се потребни различни вештини, со цел да останат вработени дури и по пандемијата.

Тоа значи дека дури 17 милиони Американци ќе мора да ги напуштат своите работни места и да преминат на нови.

Од друга страна, високо платените работни места ќе се зголемат во повеќе области. И скоро целиот скок на побарувачката за работа ќе се случи во овој ранг.

– Овој тренд е значително различен отколку што беше пред пандемијата – се вели во извештајот.

Се проценува дека до 2030 година, повеќе од 100 милиони работници ќе мора да најдат нови работни места.

Поврзани вести

Шефот на EasyJet: Побарувачката за патувања е во пораст, вакцинацијата е клучна

Влатко Зорба

Авто-индустријата на работ на колапс?

msp-admin

Првиот Skopje Whiskey Fest официјално заврши

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!