Стандард

Австрија

КОМПАНИИ

Повеќе од ПОЛОВИНА МИЛИОН луѓе без работа во Австрија

Влатко Зорба
Во Австрија, поради кризата предизвикана од пандемијата, невработеноста е многу голема, па на крајот на февруари 508.923 лица биле без работа. Бројот на невработени на...
КОМПАНИИ

Во Австрија 30.000 компании се на работ на егзистенција

Влатко Зорба
Строгите мерки за заклучување во Австрија донесе околу 30 000 компании на работ на егзистенција, а оваа мерка само трговијата ја чинеше 10 милијарди евра...
КОМПАНИИ

Во Австрија над 530.000 работници се без работа

Влатко Зорба
Пандемијата на коронавирус и сродните епидемиолошки мерки предизвикаа драстично зголемување на бројот на невработени во Австрија. На крајот на јануари, бројот на невработени достигна 535.470,...
КОМПАНИИ

„Локдаунот“ ја чини Австрија 1,7 милијарди евра неделно

Влатко Зорба
Претседателот на Австриската стопанска комора, Харалд Махрер, ​​посочи дека заклучувањето или „локдаунот“ на оваа земја, чини 1,7 милијарди евра неделно. Тој се залага за постепено...
БИЗЛАЈФ

Пандемијата го намали бројот на фалсификувани евра во Австрија

Влатко Зорба
Пандемијата на коронавирус значително ја намали циркулацијата на фалсификувани евро банкноти во Австрија. Вкупно 1.656 помалку фалсификувани банкноти во евра се запленети минатата година во...
КОМПАНИИ

„Swarovski“ затвора 33 продавници во Австрија

Влатко Зорба
Австрискиот концерн „Swarovski“, откако го надмина спорот околу идната стратегија на компанијата, сега се залага за реформа на својата продажна мрежа. Според виенскиот магазин „Тренд“,...
КОМПАНИИ

ПАНДЕМИЈА НА НЕВРАБОТЕНОСТ: Отпуштања во Европа, најмногу невработени во Австрија од Втората светска војна

Влатко Зорба
Речиси два милиони луѓе во Европа сега се без работа, во споредба со 2019 година. Можеби најтешката ситуација по ова прашање е во Австрија, за...
КОМПАНИИ

Австрија има огромна потреба од работна сила во оваа област, ќе им требаат уште 100.000 луѓе

msp-admin
Реформите во областа на грижата за стари и изнемоштени лица и состојбата на пазарот на трудот беа централни теми на денешната прес-конференција која беше одржана...
КОМПАНИИ

Парадоксална состојба на пазарот на труд во Австрија

msp-admin
Во Австрија постои парадоксална состојба на пазарот на труд, бидејќи покрај големата невработеност како резултат на кризата со коронавирусот, на многу компании им недостига потребната...
ЕКОНОМИЈА

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането слетување на австриските аеродроми. Со...