Таг : Австрија

Вести

Курц: Сакаме да спречиме ново затворање, ќе инвестираме 390 милиони евра за брзи тестови

Влатко Зорба
Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново „затворање“, поради што е важно брзо да се препознаат регионалните жаришта. Тој изјави дека заради...
Регион

Австрија со предупредување кон своите граѓани: Избегнувајте патувања во земјите од Западен Балкан

Влатко Зорба
Австрија воведува највисоко ниво на предупредување за патување во Босна и Херцеговина, Србија, Косово, Албанија, Црна Гора и С. Македонија, објави денеска владата во Виена....
Вести

Курц: Конфликтите меѓу Турците и Курдите нема да се решаваат на улиците во Австрија

Влатко Зорба
Австриското Министерство за надворешни работи во понеделник ќе го повика турскиот амбасадор на разговори во врска со немирите предизвикани за време на курдските демонстрации во...
Политика

Шидер: Тактиките околу датумот за избори се штетни за демократијата

Влатко Зорба
Австрискиот европратеник Андреас Шидер на Твитер сподели дека по уинувањето на вонредната состојба во С.Македонија, изборите мора да се одржат на почетокот на јули. „Северна...
МАГАЗИН

Почина австриската принцеза Марија Галицин

Наследничката на австрискиот монарх Карло I, принцезата Марија Галицин, почина ненадејно на 32-годишна возраст од срцева аневризма, оставајќи зад себе двегодишен син. Принцезата Марија во...
СВЕТ

Се укинуваат контролите на границата меѓу Германија и Австрија

Stefanija Kuzmanovska
Контролите на австриско-германската граница ќе бидат укинати од 15 јуни, изјави австрискиот министер за туризам Елизабет Коестингер денес за ОРФ. „Германската канцеларка Ангела Меркел и...
Вести

Скандал во Австрија: На „забранета“ забава на добар пријател на Курц се служел кокаин

Полицијата добила дојава во петокот вечерта за „забранета“ роденденска забава што се одржувала во ресторанот „ДОТС“ во Бруненхоф. Местото е инаку во сопственост на австрискиот...
МАКЕДОНИЈА

Солидарна помош од Австрија за справување со пандемијата

Stefanija Kuzmanovska
Амбасадата на Австрија соопшти дека преку механизмот за цивилна заштита на ЕУ (Union Civil Protection Mechanism – UCPM) во наредните денови се очекува во нашата...
Политика

Жбогар: РСМ ќе добие генератори и шатори преку Механизмот за цивилна заштита

Берта Китинска
Евроамбасадорот Самуел Жбогар на неговиот твитер-налог напиша дека Северна Македонија ќе добие помош преку Механизмот за цивилна заштита на Евопската Унија. – Северна Македонија ќе...