Стандард
ЕКОНОМИЈА

Грција ги укина ограничувањата на летовите од С. Македонија

Грција ги укина ограничувањата за летовите од С. Македонија, Турција и Албанија воведени за спречување на ширењето на ковид 19, соопшти денеска грчката управа за цивилно воздухопловство (YPA).

Сите патници од странство сепак ќе мора да покажат негативен резултат на тестот за ковид-19, направен во рок од 72 часа од нивното пристигнување, наведе YPA.

Тие, сто така, ќе мора да бидат во карантин дома или во нивното место на престојување седум дена, објави „Ројтерс“.

YPA исто така го зголеми лимитот за посетители од Русија на 4.000 неделно во споредба со 500 претходно, на летовите на аеродромите во Атина, Солун и Ираклион на Крит.

Патниците од Велика Британија и Обединетите Арапски Емирати подлежат на задолжителен тест брз ковид тест по пристигнувањето во Грција, додаде YPA.

Патниците од Велика Британија ќе мора да направат уште еден тест откако ќе им истече седумдневниот карантин.

Поврзани вести

Манчевски: Кризата ако се продлабочи не само од администрацијата, туку и од многу други места ќе има намалување

Берта Китинска

„Оштетени штедачи“: Уште во 2017 година гувернерката Бежоска била информирана и добро знаела дека се вршат трансакции преку кои се перат пари

Ангела Веселиновска

Оштетени штедачи на Еуростандард: Поповски индиректно повика за повлекување на сите депозити од банките и нивно чување „под перница“

Влатко Зорба