Стандард
КОМПАНИИ

Кој е човекот кој си исплатил рекордни 343 милиони фунти во Велика Британија?

Сер Крис Хон, управител на хеџ-фондот Children’s Investment (TCI), минатата година си исплатил 479 милиони долари, откако неговиот фонд забележа скок на добивката пред оданочување од 66 проценти на 695 милиони долари, пренесуваат британските медиуми.

Се смета дека ова е најголемата годишна сума исплатена некогаш на едно лице во Велика Британија и изнесува 940.000 фунти на ден. Тоа е 9.000 пати повеќе од просечната плата во Велика Британија и 1.700 пати повеќе од сумата исплатена на премиерот Борис Џонсон.

Огромната плата на Хон од 479 милиони долари (343 милиони фунти) е значително поголема од претходниот рекорд од 323 милиони фунти исплатени на Денис Коутс, мнозински акционер на обложувалницата Bet365, во 2018 година.

Неверојатната сума е исплатена во форма на дивиденда од TCI, хеџ фонд основан од Хон во 2003 година, на приватната компанија на Hon, TCI Fund Management (UK) Limited, чиј вкупен акционерски капитал вреди 1,94 милијарди американски долари.

Хон, 54, е син на јамајкански автомеханичар кој емигрирал во Велика Британија во 60-тите години на минатиот век. Тој е еден од најдарежливите филантропи во Велика Британија и дал 386 милиони долари преку неговата лична добротворна организација во 2019 година. Поради својата филантропија во 2014 година ја доби титулата „Сер“.

Хон ја стави борбата против климатската криза во центарот на мисијата на неговиот хеџ фонд и добротворна организација и најголемиот единствен донатор на организацијата „Extinction Rebellion“, која како „итна потреба“ бара од луѓето да се разбудат заради климатските итни случаи.

„Неодамна им дадов 50.000 фунти, бидејќи човештвото агресивно го уништува светот со климатските промени и има итна потреба сите да се разбудиме со тој факт“, рече Хон во 2019 година. Се верува дека неговата добротворна организација ветила дополнителни 150.000 фунти.

TCI, има голем удел во Visa, Microsoft и Alphabet и е со седиште во центарот на Лондон, а е во сопственост на матичната компанија „The Children’s Investment Fund Management (Caiman) Limited“ во даночниот рај на Кајманските Острови.

Според списокот на списанието „Форбс“, минатата година Хон вредеше 5 милијарди долари, а во споредба со 2019 година, тој е побогат за 1,9 милијарди долари.

Поврзани вести

Електричниот автомобил на VW успешно се натпреварува со Model 3 на Tesla

Влатко Зорба

Европа: Сè помалку плаќање со банкноти, но и се повеќе во оптек

Влатко Зорба

Голем успех и пет златни медали за Винарија Камник од германскиот Мундус Вини

msp-admin