Стандард
БИЗЛАЈФ

Кои се најдобрите земји за пензија во 2021 година?

Бидејќи пандемијата ги нарушува пензиските планови на милиони луѓе, многумина може да размислат да се преселат во странство за да ги поминат своите златни години, искористувајќи ги пониските трошоци за живот и поевтиното домување, меѓу другите фактори, според новото рангирање.

Земјите од Костарика до Виетнам влегоа во годинешното рангирање на најдобрите места во светот за пензија од страна на американскиот магазин International Living, пренесува YahooFinance.

„Нашиот избор на земји ги одразува огромните разлики во стилот на живот и локациите – ова се местата за кои мислиме дека ќе ја пронајдете најдобрата комбинација на фактори погодни за среќно пензионирање во странство“, вели Џенифер Стивенс, уредник на списанието, пред Yahoo Money.

„Имаме новинари на лице место во секоја од овие земји кои известуваат за факти и бројки и ги споделуваат своите ставови за местата што гордо ги дефинираат како свој дом“.

Списанието користи 10 критериуми за да пресмета кои земји се најпогодни за пензија. Факторите вклучуваат трошоци за живот, домување, здравствена заштита, пензиски бенефиции, виза / престој, интеграција во локалното општество / забава, развој, клима, локално управување и можности. Рангирањето се одредува засновано врз статистика и преписка во реално време од новинари ширум светот.

Списанието намерно ги остава Соединетите држави надвор од рангирањето затоа што повеќето читатели се Американци кои веќе се доволно добро запознаени со животот во нивната матична земја.

Еве ги првите 10 места за пензионирање оваа година:

1. Костарика

Костарика е на врвот на листата, како земјата, која доби високи резултати во сите 10 категории, на првото место според „здравствената заштита“. Ниските трошоци за живот во земјата ја прават Костарика атрактивна опција за пензионерите.

Гостопримството во земјата и односот на локалното население се исто така мотивирачки фактор за населување во Костарика.

„Можеби најдоброто нешто кај Костарика е народот“, изјави Кејси Халоран, извршен директор на „Namu Travel“, група на туристички брендови, за „Yahoo Money“.

„Тие се едноставно неверојатно добри луѓе, многумина зборуваат англиски и во голема мера ги поздравуваат странците“.

2. Панама

Втората најдобра земја за пензија е Панама.

„Меѓу причините што би ја препорачал Панама е фактот дека тој е ултрамодерен град со големи можности за купување, прифатливи кирии и „доларизирана“, силна и стабилна економија“, вели Халоран од „Namu Travel“.

„Покрај тоа, има достапна здравствена заштита и Copa Airlines е главен авијациски хаб, што лета низ целиот свет“.

3. Мексико

Мексико е на трето место. Земјата има најдобар резултат во смисла на „интеграција во локалното општество / забава“.

„Читајќи ја оваа листа, јас сонувам“, рече Маргарита Ченг, ко-основач на компанијата Blue Ocean Global Wealth, финансиска консултантска фирма.

„Мексико има не само умерена клима, туку и одличен квалитет на живот и пријателски расположени локални жители“.

4. Колумбија

Колумбија заостанува зад Мексико со мала разлика, со високи резултати во категориите „виза / престој“ и „здравје“.

„Добрите страни на животот во Колумбија вклучуваат огромна, разновидна земја со шармантна култура и брзорастечка економија“, рече Кејси Халоран.

„Има одличен аеродром со врски низ целиот свет“.

5. Португалија

На петтото место е Португалија – прва европска земја во рангирањето со високи резултати во однос на „здравјето“ и „идниот развој“.

Земјата исто така има висок животен век од 82,29 години – десет години повисок отколку во Соединетите држави.

Две лица можат да живеат удобно, но не и екстравагантно во Португалија со 2.500 долари месечно. Но, во поскапите градови како Лисабон, износот може да достигне дури 3.000 долари.

6. Еквадор

Еквадор, домот на островите Галапагос, е на шестото место. Земјата има високи резултати во однос на „трошоците за живот“ и „социјалните придобивки“.

„Еквадор има прифатливи трошоци за живот и здравствена заштита“, рече Кејси Халарон.

„Една од лошите страни е недостатокот на политичка стабилност“.

7. Малезија

Пресечната точка на малезиските, кинеските, индиските и европските култури, Малезија е рангирана на седмото место на листата.

Земјата има високи резултати во однос на „трошоците за живот“ и „идниот развој“.

Internationalliving.com објаснува дека буџет од 2.500 американски долари месечно овозможува да се изнајми стан во модерна висококатница, добро опремена со сè, од базен до гаража за автомобили.

8. Франција

Дом на една од светските престолнини на модата и втора европска земја во рангирањето, Франција е на осмото место на листата на меѓународно живеење.
Земјата е на прво место во категоријата „иден развој“.

„Не е изненадувачки што Франција е омилена дестинација во светот, секоја година прима приближно 80 милиони странски посетители“, коментира „International living“ на својот 30-ти годишен извештај за глобалниот пензиски индекс.

9. Малта

Малта, мал архипелаг среде Медитеранот, влезе во топ 10 на деветтото место. Земјата е високо оценета во категоријата „социјална интеграција / забава“.

„Низ вековите, Малта ја освоија 12 нации, секој остави зад себе свој јазик, храна, религија, знаење и традиции“, напиша Мери Шарлебоа, соработник на меѓународното живеење.

„Како резултат, Малтезите се отворени и прифаќаат луѓе од сите култури, националности, раси, религии и со различни економски статуси.

10. Виетнам

Виетнам е на десеттото место на ВТА-листата. Познат по својата природна убавина, вклучително и плажи и реки, Виетнам е на првото место во категоријата „трошоци за живот“.

„Неколку килограми зеленчук на локалниот пазар може да ве чини околу 3 долари. Една чаша локално пиво чини околу 55 центи“, објасни Џенифер Стивенс од „International living“.

„Тоа е место каде што еден пар може да живее добро со само 1.400 долари месечно. Земјата е неверојатно разновидна – со 2.000 милји крајбрежје, модерни градови, чисти планини и ова дава одлични можности за престој“.

Останатите 15 водечки земји на списокот на „International living“ се: Шпанија, Камбоџа, Уругвај, Ирска (Република), Перу, Бали, Шри Ланка, Тајланд, Италија, Белизе, Доминиканска Република, Роатан, Хрватска, Боливија, Никарагва

Поврзани вести

Ги запознаваме ретките болести: Глутарна ацидурија тип 1

Влатко Зорба

Правило „50-30-20“ го трансформира буџетот: Ако не ви оди со штедењето, обидете се со овој метод

Влатко Зорба

8 ПОЗИТИВНИ ПРОМЕНИ кои ги донесе лошата туристичка година

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!