Таг : Канада

Вести

Велика Британија и Канада воведоа санкции против Лукашенко и официјални лица

Влатко Зорба
Велика Британија и Канада воведоа санкции против белорускиот претседател Александар Лукашенко, неговиот син и други високи функционери денес во врска со обвинувањата дека нивната влада...
Вести

Канада ќе воведе „реципрочни мерки“ за даноците како одговор на одлуката на Трамп

Влатко Зорба
Канада ќе воведе „реципрочни мерки“ во вредност од 2,3 милијарди евра за еден месец како одговор на одлуката на Доналд Трамп за враќање на царините...
Вести

Во Канада 25.000 обиди за самоубиство за една година

Влатко Зорба
Студијата објавена од канадскиот институт за здравствени информации (ЦИХИ) наведува дека во периодот од 2018 до 2019 година, 25.000 луѓе биле примени во болницата поради...
Вести

Саудискиот престолонаследник обвинет за испраќање убијци во Канада

Влатко Зорба
Саудискиот престолонаследник, Мохамед бин Салман е обвинет за испраќање на убијци во Канада за убиство на поранешен саудиски разузнавач, јавува Би-Би-Си. Џабри (61), долгогодишен официјален...
Вести

Скандал во Канада: Сопругата, мајката и братот на Трудо земале големи владини големи суми пари

Влатко Зорба
Политичките ривали на премиерот на Канада, Џастин Трудо, бараат покренување кривична истрага, откако се покажа дека на членовите на неговото семејство им биле исплатени стотици...
Вести

Трудо: Канадско-американската граница останува затворена уште 30 дена

Влатко Зорба
Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска објави дека Канада и САД се согласиле да ги продолжат рестриктивните мерки за границата за уште 30 дена, до 21...
Вести

Трудо: Научниците во Канада пронајдоа антитела за да направат лек против Ковид-19

Научниците во Канада пронајдоа антитела кои можат да се користат за да се направи лек за новиот коронавирус, изјави канадскиот премиер Џастин Трудо. Тој истакна...
Вести

Трудо: Мора да вежбаме физичко растојание, ќе бидат потребни месеци

Влатко Зорба
Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави дека неговите сонародници ќе треба да останат дома и да применуваат физичко растојание и во месеците што следуваат и додаде...