ЕКОНОМИЈА

Во Канада бензинот е поевтин од водата

Во Канада засега нема никакви недостатоци освен тоалетна хартија и цената на бензинот е пониска од цената на литар вода.

Професор д-р Борис Сакиќ, професор на универзитетот МекМастер, раскажува за РТС дека ситуацијата во Канада е стабилна, а смртноста е околу еден процент.

„Во моментов има околу 3.400 пациенти и 31 починати. Преземени се владини мерки за затворање на сите несуштински бизниси, но отворени се продавници за храна и лекови, банки и медиуми“, вели Сакиќ.

Кога станува збор за цената на основната храна, Сакиќ наведува дека тие не се променети, но дека цената на бензинот е помала од цената на литар вода.

„Нема недостатоци, освен тоалетна хартија“, вели професорот на Универзитетот МекМастер.

Поврзани вести

Кочанските стопанственици остварија средба со директорите на Агенцијата за вработување и на Фондот за иновации

Берта Китинска

Арсовска – Заев: Политичкиот клиентелизам треба да се замени со меритократија

Влатко Зорба

НБ очекува раст од 3,8 отсто во 2020 година

Влатко Зорба

Со секоја скенирана сметка, граѓаните учествуваат во МојДДВ#MojaНаграда

user3

ССК: Сивата економија ќе ја победиме со примена на Законот против нерегистрирани

Влатко Зорба

Деспотовски: Донирам пола моја плата за формирање Солидарен фонд за помош на вработените во домашните фирми