Стандард
КОМПАНИИ

Цените на сокот од портокал во пораст на светските пазари

Цената на сокот од портокал на светските пазари се зголеми за повеќе од 20 проценти овој месец, поттикната од зголемената побарувачка предизвикана од пандемијата од коронавирусот.

Од друга страна, снабдувањето со оваа ставка е намалено како резултат на ограничувањата во транспортниот сектор, што исто така се резултат на пандемија.

Затоа, како што пренесува Би-Би-Си, има зголемување на таканаречените „фјучерси“ на цената на сокот од портокал, што претставува претходно договорена цена за испораките во наредните месеци.

„Пандемијата на КОВИД-19 влијае и на страната на понудата и на побарувачката кога станува збор за сокот од портокал – побарувачката е поттикната од карактеристиките кои го зајакнуваат имунитетот, додека од друга страна, едноставно нема доволно простор за танкерите и авиокомпаниите да летаат и да го донесат производот на пазарот, вели Стивен Инис од „Аксикорп“.

На снабдувањето влијае и фактот што на плантажите нема доволно прибирачи заради ограничувања како што е социјалното растојание.

„Трговците се прашуваат дали има плантажни работници овде во Флорида или Бразил“, вели Џек Сковил од американската група „Прајс фјучрс груп“ со седиште во САД.

Во време кога глобалните берзи бележат пад како резултат на пандемијата, идната цена на сокот од портокал бележи најголем месечен раст од октомври 2015 година, при што Инис тврди дека ова ќе влијае и врз крајните цени што ги плаќаат потрошувачите во продавниците.

Поврзани вести

Во финална фаза подготовките за објавување тендер за изградба на ХЕЦ Чебрен преку ЈПП

msp-admin

Шефот на Volkswagen отвори Твитер и упати „закани“ кон Маск

Влатко Зорба

Facebook ќе им плати на илјадници корисници привремено да ги деактивираат профилите

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!