Таг : портокал

Компании и пазар

Цените на сокот од портокал во пораст на светските пазари

Stefanija Kuzmanovska
Цената на сокот од портокал на светските пазари се зголеми за повеќе од 20 проценти овој месец, поттикната од зголемената побарувачка предизвикана од пандемијата од...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Ако сте се прејале, испијте сок од портокал

Елена Даскалова
Колку и да тврдиме дека ние луѓето сме над сите останати животински видови, фактот дека сме единствен вид што умее да се прејаде, воопшто не...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Сочен чоколаден колач со сируп од портокал

Елена Даскалова
Чоколадото и портокалот се комбинација на вкусови која многумина ја обожаваат. Ова е рецепт за вкусен колач на кој нема да можете да одолеете. Потребни...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Сочен куглоф со портокал

Кристина Денесовска
Состојки: 4 јајца 200 гр шеќер 1 ванилин шеќер 2 лажички ексракт од ванила 200 мл масло 200 мл сок од портокал изрендана кора од...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Зошто сокот од портокал е совршен за почеток на денот?

Елена Даскалова
Сокот од портокал е популарен додаток на појадокот во многу делови од светот, а причините за тоа се многубројни, од лесно будење, до ефикасно снабдување...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Совршена чоко-портокал торта без брашно (РЕЦЕПТ)

Елена Даскалова
Ова е можеби најлесниот рецепт за вкусен десерт кој се подготвува набрзина, само во еден сад, а сепак има неповторлив вкус. Состојки: 2 портокала 6...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Чоколадни пралини со лешник и портокал

– Лешници – 4 лажици шеќер во прав – 2 лажици темен рум – 1/2 лажиза изрендана кора од портокал – темно чоколадо Подготовка Пропржете...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Бело топло чоколадо со вкус на портокал (РЕЦЕПТ)

Влатко Зорба
Веќе е ноември, а тоа значи дека дојде сезоната на вкусното топло чоколадо, во кое сигурно сите уживаме. Овојпат ви предлагаме да го направите од...