СТАНДАРД life
Храна

Сочен колач со прелив од портокал

Неверојатно сочен и вкусен колач …

СОСТОЈКИ:

3 јајца

200 мл јогурт

10 лажици гриз

10 лажици брашно

5 лажици шеќер за тестото

200 гр шеќер за сируп

100 гр суво грозје

50 мл масло

1 прашок за печиво

100 гр мелени ореви

сок и кора од портокал

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Разматете јајца со 5 лажици шеќер, додајте гриз и брашно со прашок за печиво, кора од портокал, суво грозје, масло и мелени ореви.

Сè добро изедначете. Може од горе да ставите малку сечкани ореви. Печете на 180-190 степени 30 минути да порумени.

Во тенџере ставете 200 гр шеќер, 200 мл вода и исцедете 1 портокал, додајте 1 ванилин шеќер, оставете неколку минути да врие па врелиот колач прелијте го и оставете го да впие.

Уживајте!

 

Поврзани вести

Тестенини со туна: Саканата класика со пресврт, што го носи до нови граници

Urednik

Домашни крекери: Крцкави и вкусни, готови за 30 минути!

Radmila Tasevska

Превкусни бомбици за поенергичен почеток на денот

Radmila Tasevska