Таг : сок

Компании и пазар

Цените на сокот од портокал во пораст на светските пазари

Stefanija Kuzmanovska
Цената на сокот од портокал на светските пазари се зголеми за повеќе од 20 проценти овој месец, поттикната од зголемената побарувачка предизвикана од пандемијата од...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Сируп од млада коприва за прочистување на телото

Елена Даскалова
Една од најголемите грешки кои луѓето со години се однесувале кон копривата неправедно, третирајќи ја како коров, но денеска сите сме свесни за нејзините корисни...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Сокови кои лекуваат анемичност

Железото е минерал неопходен за нашето здравје, па неговиот недостаток доведува до здравствени потешкотии и предизвикува анемичност. Симптомите се малаксаност, несвестица, забрзана работа на срцето,...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Зошто сокот од портокал е совршен за почеток на денот?

Елена Даскалова
Сокот од портокал е популарен додаток на појадокот во многу делови од светот, а причините за тоа се многубројни, од лесно будење, до ефикасно снабдување...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Излечете мигрена со домашен лек од само три состојки

Елена Даскалова
Мигрената е неподнослива главоболка, која може да предизвика чувствителност на светлина, на мирис, на вкус, но и мачнини и вртоглавица. За да се смират овие...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Дали брусницата навистина спречува воспаленија на уринарниот тракт?

Елена Даскалова
Чајот од брусница, соковите, сушената брусница, како и капсули со концентрат се едни од најпопуларните производи кога се во прашање уринарните инфекции и воспаленија. Но,...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Сокови кои помагаат при дигестивни проблеми

Елена Даскалова
Подуеноста, опстипацијата и немирните црева се многу чести стомачни проблеми кои создаваат непријатност и можат да го нарушат квалитетот на животот. Покрај советите од лекарите,...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Сок од морков за проблеми со варење на храната

user2
Сокот од морков е одлично природно средство за чистење на организмот од штетни материи и помага при лошо варење на храната, а како прва помош...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Избегнувате газирани сокови, но и овошните може да бидат штетни

user2
Трендовите во исхраната изминатите неколку години наложија внес на големи количини овошје и зеленчук, за што најпрактичен начин се покажа нивното процесирање во блендер или...