СТАНДАРД life
Здравје

Зошто нутриционистите сакаат сок од цвекло? 10 неверојатни придобивки

Цвеклото е зеленчук што повеќето луѓе или го сакаат или мразат. Тоа не е новост за вас, но прашање е дали го цените доволно.

Во изминатите 10 години, благодарение на бројните истражувања, цвеклото го достигна статусот на суперхрана. А неговата најздрава форма е сокот од цвекло – нешто што ќе го најдете во секоја диета.

Истражувањата покажуваат дека пиењето сок од цвекло може да биде корисно за вашето здравје. Еве како.

Каков вкус има сокот од цвекло?

Вистина е – многу луѓе не го сакаат или имаат аверзија кон вкусот на цвекло. Сепак, тоа не значи дека сокот од цвекло не може да стане еден од вашите омилени пијалоци. Ако не ви се допаѓа сокот, обидете се да додадете парчиња јаболко, нане, цитрус или морков за да го покриете типичниот земјен вкус.

Рецепт за сок од цвекло со пријатен вкус

Состојки:

* две мали цвекла
* 4 моркови
* ѓумбир по вкус
* еден портокал
* две зелени јаболка

Подготовка:

Цвеклото измијте го, добро исчистете го и исечете го на парчиња.

Излупеното цвекло ставете го во соковник. Потоа додадете морков, ѓумбир, портокал, па јаболко – по тој редослед.

Добиениот сок процедете го.

Можете да додадете цимет ако ви се допаѓа.

Трикови: Изберете цвекло што е убаво и цврсто за да обезбеди свежина. Зеленото јаболко дава убав вкус и има понизок гликемиски индекс од другите видови јаболка. Овој сок веќе има многу природно природен шеќер.

10 неверојатни придобивки од сокот од цвекло

Ако одлучите да додадете сок од цвекло во вашата исхрана, земете го на почетокот полека.

Започнете со сок од половина мала репка и видете како реагира вашето тело. Како што вашето тело се прилагодува, можете да пиете повеќе.

1. Сокот од цвекло помага во намалување на крвниот притисок

Сокот од цвекло може да помогне во намалување на крвниот притисок. Истражувачите откриле дека луѓето кои пијат 250 милилитри сок од цвекло дневно го намалуваат и систолниот и дијастолниот крвен притисок. Се смета дека причината се нитратите, соединенија во сокот од цвекло кои се претвораат во азотен оксид во крвта и помагаат во проширување и опуштање на крвните садови.

2. Ја подобрува издржливоста за време на вежбање

Според една мала студија од 2012 година, пиењето сок од репка го зголемува нивото на нитрати во плазмата и ги подобрува физичките перформанси. За време на студијата, професионалните велосипедисти кои пиеле 2 чаши сок од цвекло дневно ја подобриле брзината на патека од 10 километри за дури 12 секунди. Нам ни звучи малку, ним разликата меѓу злато и…па пораз.

3. Ја зголемува силата кај лицата со срцева слабост

Резултатите од студијата од 2015 година укажуваат на дополнителни придобивки од нитратите во сокот од цвекло. Студијата покажа дека луѓето со срцева слабост доживеале зголемување на мускулната сила за 13 проценти 2 часа по пиењето сок од цвекло.

4. Сокот од цвекло може да ја забави прогресијата на деменцијата

Според една студија од 2011 година, нитратите може да помогнат да се зголеми протокот на крв во мозокот кај постарите луѓе и да се забави когнитивниот пад. Откако учесниците консумирале диета богата со нитрати, која го вклучувала овој сок, магнетната резонанца на нивните мозоци покажала зголемен проток на крв во фронталните лобуси. Фронталните лобуси се поврзани со когнитивното размислување и однесување. Потребни се повеќе студии, но потенцијалот на диета со висока содржина на нитрати за спречување или забавување на деменцијата е ветувачки.

5. Ви помага да одржувате здрава тежина

Овој сок има малку калории и практично нема маснотии. Тоа е одлична опција за вашето утринско смути. Ќе ви даде хранливи материи и енергија кога ќе го започнете денот.

6. Сокот од цвекло е добар извор на калиум

Цвеклото е добар извор на калиум, минерали и електролити кои им помагаат на нервите и мускулите да функционираат правилно. Умереното консумирање на сок од цвекло може да помогне во одржување на оптимално ниво на калиум. Ако нивото на калиум стане премногу ниско, може да се појави замор, слабост и грчеви во мускулите. Многу ниски нивоа на калиум може да доведат до опасни по живот абнормални срцеви ритами.

7. Добар извор на други минерали

Вашето тело не може да функционира правилно без есенцијални минерали. Некои минерали го зајакнуваат вашиот имунолошки систем, додека други поддржуваат здрави коски и заби. Покрај калиумот, сокот од цвекло обезбедува:

* железо
* магнезиум
* манган
* натриум
* цинк
* бакар
* селен

8. Добар извор на фолати

Тие се неопходни за добар развој на бебето. Сокот од цвекло е добар извор на фолати. Ако сте во репродуктивна возраст, додавањето на фолна киселина во вашата исхрана може да ви помогне да ја добиете препорачаната дневна количина од 600 микрограми.

9. Го поддржува вашиот црн дроб

Може да развиете состојба позната како безалкохолна масна болест на црниот дроб ако вашиот црн дроб се преоптоварува поради следниве фактори:

* лоша исхрана
* прекумерно консумирање алкохол
* изложеност на токсични материи
* стационарен начин на живот

Антиоксидантот бетаин потенцијално помага во спречување или намалување на масните наслаги во црниот дроб. Бетаинот исто така може да помогне во заштитата на црниот дроб од токсини.

10. Може да го намали холестеролот

Ако имате висок холестерол, размислете да додадете сок од репка во вашата исхрана. Студијата од 2011 година на стаорци покажа дека екстрактот од цвекло го намалува вкупниот холестерол и триглицеридите и го зголемува HDL, или „добриот“ холестерол. Исто така го намалува оксидативниот стрес на црниот дроб. Истражувачите веруваат дека потенцијалот на цвеклото за намалување на холестеролот најверојатно се должи на неговите фитонутриенти, како што се флавоноидите.

Поврзани вести

Побелувањето на косата се должело на протеин?

Radmila Tasevska

3 утрински тајни за слабеење

Radmila Tasevska

3 најефикасни диети за слабеење: Со нив лесно ќе го изгубите вишокот килограми!

Urednik