СТАНДАРД life
Здравје

Клучни витамини кои треба да се земаат во зима

Ако во зимските месеци чувствувате дека сте нерасположени, уморни, раздразливи и тешко станувате наутро, можеби имате она што се нарекува сезонско афективно растројство. Но, не грижете се, физичката активност како и одредени витамини можат да ви помогнат во тоа.

Како некои од начините за борба против овие симптоми, се препорачуваат и специфични витамини за борба против симптомите на замор и подобрување на мрачното зимско расположение.

За малаксаност и замор, земете магнезиум

Магнезиумот помага во производството на примарна енергија во нашите клетки и е клучен за енергетскиот метаболизам. Дополнително, недоволната количина на магнезиум може да го влоши чувството на замор.

За да ја зголемите енергијата, земете витамин Б12

Ако имате недостаток на витамин Б12, земањето може да ви помогне да ги зголемите нивоата на енергија и да се чувствувате ревитализирани. Исто така, го поддржува нашиот нервен и дигестивен систем додека ги одржува здрави нашите крвни клетки.

Ако имате недостаток на Б12, може да почувствувате симптоми како што се замор, чувство на слабост, отежнато дишење и главоболки. Витаминот Б12 природно може да се најде и во месото, рибата, јајцата и млечните производи.

Земете витамин Ц за зајакнување на имунитетот

Секако, со постудените месеци доаѓаат и сезонските болести како настинка и грип. Витаминот Ц е неопходен во текот на овие месеци за одржување на имунолошкиот систем, како и за спречување и ублажување на воспалението.

Земете омега 3 за да го подобрите вашето расположение

Омега 3 може да ви помогне да го добиете тој мал поттик што ви треба и може да има позитивен ефект врз расположението.

Омега 3 обично се наоѓа во морските плодови, јаткастите плодови и семките, а сите тие се храна која помалку ја консумираме во постудените месеци поради сезонските промени и достапноста на риба.

Сепак, важно е да се напомене дека нашите тела не можат природно да произведуваат омега 3 како што можат за другите витамини, па затоа земањето додатоци, особено во овој период од годината, е клучно.

Подобрете го вашето здравје со витамин Д

Витаминот Д е „сончев витамин“ и многу повеќе добиваме природно од сончевата светлина во текот на топлите месеци. Се разбира, во текот на есента и зимата, гледаме многу помалку сончева светлина и, како резултат на тоа, ризикуваме од недостаток на витамин Д.

Не само што е од витално значење за нашето здравје, витаминот Д е исто така суштински за одржување на нормалната функција на имунолошкиот систем и нивото на калциум во крвта. Ова е важно за одржување на здрави коски, заби и мускули.

Иако витамините можат да бидат корисни во зајакнувањето на нашите тела, ако оваа зима се борите со вашето ментално здравје и тоа влијае на вашиот секојдневен живот, најдобро е да разговарате со вашиот лекар кој може да ви понуди дополнителна поддршка, пишува HuffPost.

Поврзани вести

На усните може да се откријат знаци на четири болести

Urednik

Овие витамини и минерали го забавуваат стареењето на мозокот

Radmila Tasevska

Дали сокот од портокал е навистина здрав?

Urednik