Таг : зима

Здравје и Храна

Норвежаните имаат тајна што ќе ви помогне да ја „преживеете“ зимата

Влатко Зорба
Комбинацијата на коронавирус, грип, студено време, пократки денови и поминување време во затворена просторија е загрижувачка за некои луѓе. Здравствените работници се загрижени за тоа...
МАКЕДОНИЈА

АМСМ: Од денеска без зимска опрема во возилата

Обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата што беше воведена на 15 ноември лани завршува денеска. ОД АМСМ информираат дека сообраќајот на државните патишта...
ЕУ СВЕТ

Европскиот центар за среднорочни временски прогнози објави: Зимата во Европа е завршена

Според месечната прогноза што денеска ја објави Европскиот центар за среднорочни временски прогнози (ЕЦМВФ), зимата во Европа е завршена. Имено, позитивно температурно отстапување се очекува...
МАКЕДОНИЈА

Врнежи од снег на Попова Шапка, Маврово и на планинските превои Стража, Ѓавато и Пресека

Ивана Рамаданова
Сообраќајот на државнита патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. Снег врне на Попова Шапка, во Крушево, Маврово и на планинските превои Стража, Ѓавато...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Како студеното време му користи на нашето здравје?

Елена Даскалова
Студеното време не им е најомилено на поголемиот дел од нас, особено поради тоа што мора да носиме повеќе облека и повторно да ни е...
Дом и дизајн МАГАЗИН

Најубавите собни растенија кои цветаат и во зима

Елена Даскалова
Собните цвеќиња се најубавиот украс за ентериерите, особено оние кои имаат убави цветови преку целата година. Во продолжение прочитајте кои собни цвеќиња можете да ги...
МАГАЗИН Стил

Како да го спречите паѓањето на косата во зима?

Елена Даскалова
Сосема е нормално во зима зачестено да паѓа косата, но ако забележувате дека тоа се случува многу повеќе од вообичаено, време е да преземете конкретни...