Стандард
КОМПАНИИ

Голдман Сакс со препорака: Не инвестирајте во биткоин

Американската инвестициска банка Голдман Сакс во извештајот пред клиентите изјави дека нема намера да инвестира во криптовалути како што е биткоин.

Стратезите на Голдман посветија многу простор на биткоинот и другите виртуелни валути во анализата на влијанието што пандемијата на коронавирус го имаше врз американската економија.

„Криптовалутите, вклучително и биткоинот, не можат да се сметаат за класа на средства“, рече Голдман.

Стратезите на Голдман ја детализираа причината зошто криптовалутите не можат да се сметаат за средства. Меѓу другото, тие не произведуваат проток на пари како обврзниците или заработка со изложување на глобален економски раст.

„Веруваме дека безбедноста, што првенствено зависи од тоа дали некој е подготвен да плати повисока цена за криптовалути, не е соодветна инвестиција за нашите клиенти“, пишува Голдман.

Оттаму го споредија неверојатниот раст на биткоинот од крајот на 2017 година, кога се искачи на близу 20 000 долари, на „манијата со лалињата“ од 17 век. Слични споредби има направено од банкарски директори во минатото – претежно J. П. Морган, односно нејзиниот извршен директор Џејми Димон, кој го нарече биткоин „измама што на крајот ќе експлодира“.

Инвеститорите во биткоин често тврдат дека ограничената понуда на дигитални средства е дел од она што ја поддржува нејзината вредност и ја прави потенцијална „заштита“ од валути кои се чувствителни на девалвација во време на економска криза.

Банката, исто така, ги нарече криптовалутите „водич за нелегални активности“, истакнувајќи ја нивната употреба во измамнички шеми и перење пари.

Поврзани вести

Трамп повика на бојкот на „Goodyear“, паднаа акциите на компанијата

msp-admin

Што ќе се случи доколку сите приватни автомобили се напојуваат со електрична енергија?

Влатко Зорба

Граѓаните имаат доверба во финансискиот систем и во услови на криза

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!