СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Директорот на „Голдман Сакс“: Ќе ја укинеме работата од дома што е можно поскоро

Извршниот директор на „Голдман Сакс“, Дејвид Соломон, не смета дека е добро што вработените не работат во нивните канцеларии поради пандемијата на коронавирус. Тој рече дека ќе се обиде да го промени тоа што е можно поскоро.

„Ситуацијата не е идеална за нас и ова не е ново нормално. Ние ќе мора да ја поправиме оваа грешка што е можно поскоро“, рече тој.

Соломон е меѓу оние кои гласно се залагаат за враќање на работниците во канцелариите. Пандемијата ги испразни облакодерите на Волстрит, а компаниите се фрустрирани од тешкотијата при вакцинирање. Ова го продолжува враќањето на навистина нормалните услови за работа.

Извршниот директор на Голдман Сакс очекува владини стимулации да придонесат за економско закрепнување на Соединетите држави.

Во моментов, банката плаќа една четвртина од работниците во Њујорк и Лондон, и половина од работниците во Азија, според бројот на извршени задачи. Соломон уверува дека ова е само привремено, пренесува Блумберг.

Поврзани вести

Huawei и ZTE и официјално прогласени за закана за американската безбедност

msp-admin

Што ја кочи преселбата на Стопанска банка АД Скопје од ГТЦ?

msp-admin

Колку „тежи“ увозот на автомобили во земјава?

msp-admin