СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

Голдман Сакс: Клиентите сè повеќе бараат биткоин

Голдман Сакс Груп АД истражува како може да одговори на зголемената побарувачка на клиентите за сопственост и инвестиции во биткоин, додека и понатаму останува на „правилната“ страна на регулаторните услови, рече во средата претседателот на банката и главниот оперативен директор Џон Валдрон.

„Побарувачката на клиентите расте“, рече Валдрон. „Ние сме регулирани за тоа што можеме да сториме. Ние продолжуваме да проценуваме … и да се вклучиме во тоа“.

Банката неодамна повторно ја започна својата канцеларија за трговија со криптовалути и овој месец започна да продава фјучерси на биткоин.

Голдман, исто така, ја истражува можноста за лансирање на трговски фонд за биткоин и издаде барање за информации за истражување на чувањето на дигиталните средства.

Валдрон рече дека Голдман може да поседува дигитални средства и разговара со регулаторите и централните банки за тоа како треба да регулираат банките кога се занимаваат со дигитални пари.

Поврзани вести

Босна има своја криптовалута – почна со трговија на светско ниво

Влатко Зорба

Шефот на Coinbase ќе добива бонус од милион долари на ден доколку ја извади на берза

Влатко Зорба

Може ли Bitcoin да дејствува како резервна валута? (ВИДЕО)

Влатко Зорба