СТАНДАРД life

Електрични автомобили

КОМПАНИИ

Volvo сака да произведува само електрични автомобили од 2030 година

Влатко Зорба
Volvo Cars си постави амбициозна цел да продава само електрични автомобили од 2030 година. Во позадина на зголемениот интерес за ваквите модели, шведската марка, која...
КОМПАНИИ

Европа ја презеде титулата на Кина како најголем пазар за електрични автомобили во светот

Влатко Зорба
Европа купува електрични возила со рекордно темпо и е пред Кина како најголем пазар на електрични автомобили во светот, според „The ​​Wall Street Journal“. Уделот...
КОМПАНИИ

Huawei планира да произведува електрични автомобили

Влатко Зорба
Според извори цитирани од Ројтерс, Huawei планира да влезе во производство на електрични автомобили. Компанијата годинава може да го претстави првиот модел со свој бренд....
КОМПАНИИ

Foxconn ќе произведува електрични автомобили со Fisker

Влатко Зорба
Производителот на iPhone на Apple – тајванскиот производител на електроника Foxconn – ќе произведува електрични автомобили со производителот на автомобили Fisker со седиште во Калифорнија,...
КОМПАНИИ

Инвестиции од 2 милијарди евра: Шпанија гради прва гига фабрика за батерии за електрични автомобили

Влатко Зорба
Европа сака да преземе брзи чекори за замена на конвенционалните автомобили на своите патишта со електрични модели. Но за ова, Стариот континент мора да реши...
КОМПАНИИ

Аналитичар: VW ќе ја земе круната од Tesla кај електричните автомобили до 2025 година

Влатко Зорба
Производителот на автомобили Volkswagen Group, најверојатно, ќе ја преземе водечката позиција на американскиот концерн Tesla во производството и продажбата на електрични автомобили ширум светот во...
КОМПАНИИ

Новиот Model S на Tesla е со домет од 830 километри

Влатко Зорба
Tesla претстави ажурирана верзија на електричниот автомобил Model S. Ова е прв голем редизајн од појавувањето на седанот во 2012 година. Забележително меѓу сите нови...
КОМПАНИИ

Бајден ќе замени 650.000 владини возила со електрични автомобили

Влатко Зорба
Претседателот на САД, Џо Бајден, во понеделникот потпиша извршна уредба со која се воведуваат построги правила на владината политика „купи американско“ и најави замена на...
КОМПАНИИ

Електричните автомобили наскоро поевтини од класичните?

Влатко Зорба
Сосема е реално да се очекува дека електричните автомобили ќе чинат исто колку и автомобилите кои работат на фосилни горива, но веројатно тие ќе бидат...
КОМПАНИИ

Шефот на Volkswagen отвори Твитер и упати „закани“ кон Маск

Влатко Зорба
Првиот човек на Volkswagen, Херберт Дис, се приклучи на Twitter вчера, и во првиот твит што го објави, се обрати на својот ривал Елон Маск....