СТАНДАРД life

Електрични автомобили

КОМПАНИИ

Електричните автомобили станаа „жртви“ на коронавирусот

msp-admin
Иако има пораст на продажбата на електрични автомобили на крајот на 2019 година, на почетокот на оваа година поради пандемијата на коронавирус, очекувањата паднаа значително...
КОМПАНИИ

Над 400.000 работни места во Германија под закана заради електричните возила

msp-admin
Преминувањето кон електрични возила може да ја чини Германија до 410.000 работни места до 2030 година, објави „Ханделсблат“, повикувајќи се на владини советници. Само во...
КОМПАНИИ

Фабриката на Tesla во Германија ќе произведува 500.000 електрични возила годишно

msp-admin
Tesla планира да произведува 500.000 електрични возила годишно во својата нова фабрика во Германија, која ќе биде лоцирана на периферијата на Берлин. Информациите за ова...
КОМПАНИИ

Автомобилски гигант ги спасува амбициите на Faraday Future?

msp-admin
Во октомври, шефот на Fiat Chrysler, Мајк Манли изјави пред инвеститори дека ја разгледува идејата да прават електрични автомобили, користејќи технологија на други компании. Сега,...