Стандард

Пазар

КОМПАНИИ

Банка која доминира на пазарот на злато годинава

msp-admin
Банката „Ј.П. Морган“ имала рекордни приходи од трговијата со скапоцени метали во 2020 година, околу милијарда долари и далеку ги надминал ривалите, дознава „Ројтерс“. Една...
КОМПАНИИ

„Хуавеи“ задоволни од позицијата на македонскиот пазар, но оставаат можност за проширување на инвестициите

msp-admin
ИКТ-секторот може да има клучна улога во справувањето со пандемијата на Ковид-19. Дигиталниот широкопојасен интернет е основата што поддржува имплементација на телемедицина, далечинско образование и...
КОМПАНИИ

Македонија ќе биде прва која ќе го усогласи своето законодавство за сајбер-безбедноста со препораките на НАТО и ЕК

msp-admin
Со измените на Законот за електронски комуникации, кои се однесуваат на мобилните мрежи, a кои наскоро ќе се најдат во собраниска процедура веројатно ќе бидеме...
КОМПАНИИ

ОКТА: Позитивни оперативни резултати и ефикасно управување со залихите во значително влошени услови на пазарот на горива

msp-admin
Долготрајните ефекти од сè уште актуелната криза предизвикана од COVID–19, што доведе до значително намалување на глобалните економски активности во последните неколку месеци, продолжија да...
КОМПАНИИ

30 години „Варус“ на македонскиот и регионалниот пазар: Во партнерство со науката, посветени на животот

msp-admin
Годинава компанијата „Варус“ одбележува 30 години постоење на македонскиот и пазарот на југоисточна европа. Основана во 1990 година, „Варус“ е меѓу првите приватни компании за...
ЕКОНОМИЈА КОМПАНИИ

Арсовска: Големиот пласман на македонските производи ќе го помогне економскиот раст

Берта Китинска
Затворањето на економијата и ограниченото движење поради рестриктивните мерки за спречување на ширењето на коронавирусот ја предизвика најдлабоката рецесија на економија за што е показател...
КОМПАНИИ

Германски работодавци: Ни требаат работници од Западен Балкан

msp-admin
Германските работодавци ја предупредуваат владата на земјата дека без поголема имиграција на работниците од Западен Балкан, компаниите во таа земја нема да можат да најдат...
КОМПАНИИ

Тутунски комбинат Прилеп со зголемена продажба на домашниот пазар

msp-admin
Тутунски комбинат од Прилеп во првиот квартал од оваа година ја зголеми продажбата на своите производи на домашниот пазар и оствари приходи од продажба во...