Таг : Реклами

МАКЕДОНИЈА

Рускоска: Ќе се прошири истрагата за рекламирање на порталите

Берта Китинска
Обвинителката Вилма Рускоска најавува дека истрагата која ја започнаа денеска ќе се прошири и кон други политички партии. Утрово ОЈО во соработка со МВР од...
Технологија

„Гугл“ подготви многу важна екстензија за „Хром“

Влатко Зорба
„Гугл“ објави нова екстензија за нивниот пребарувач „Хром“, кој треба да обезбеди подобар увид во огласувањето. Наречен е Ads Transparency Spotlight и го прикажува бројот...
МАКЕДОНИЈА

Резултати од анкети за изборите може да се објавуваат најдоцна до 9 јули, велат од АВМУ

Најдоцна до 24 часот на 9 јули може да се објавуваат резултати од испитувања на јавното мислење во врска со Предвремените парламентарни избори закажани за...
Компании и пазар

Пандемијата „удри“ и по рекламниот сектор

Влатко Зорба
Рекламниот сектор оваа година очекува пад од 10%, а најголеми последици трпат компаниите во Бразил, Јапонија и Велика Британија. Анализите покажуваат дека ако се исклучат...
МАКЕДОНИЈА

Од 10 на 15 часа е зголемен просторот за политичко рекламирање во медиумите, вели Поповски

Берта Китинска
На прашањето зошто преку ноќ Владата донесе Уредба во која се наведува дека се преполовени парите за реклами во медиумите за изборите кое е утврдено...
Компании и пазар

Тежок удар за рекламниот сектор поради коронавирусот

Влатко Зорба
Откажувањето на големи спортски настани и пропаст на бројни компании во секторите на луксузна стока, забава и туризам дадоа тежок удар во глобалниот рекламен сектор,...
Технологија

Facebook со нови правила: Потребна е авторизација и регистрација за реклами на политички кампањи

Влатко Зорба
За да се овозможи вистински дијалог и да се придонесе кон позитивно зајакнување на демократијата во земјите низ светот, преземавме мерки да се намали ширењето...
Компании и пазар

Facebook дава бесплатни реклами на Светската здравствена организација

Влатко Зорба
Facebook ќе обезбеди бесплатни реклами на Светската здравствена организација (СЗО) откако се обидува да се осигури дека корисниците не се жртви на дезинформацијата на вирусот,...
МАКЕДОНИЈА

Мицевски критикуваше дека власта се рекламирала на медиуми, Заев истакна дека не потрошиле ни денар државни пари за тоа

Александар Тодески
Вие сте бледа копија на старото ВМРО-ДПМНЕ, се рекламирате по телевизии, нешто што како опозицијата го оспорувавте, кога тогашната влада се рекламираше по телевизиите, рече...