Стандард

Твитер

КОМПАНИИ

Тајно ВИДЕО од состанок на Твитер: Наметнува ли Џек Дорси цензура?

Влатко Зорба
На интернет кружи наводно тајно снимено видео од еден од вработените во мрежата Твитер, во кое Џек Дорси, нејзиниот директор, зборува за забраната за Доналд...
КОМПАНИИ

Се огласи човекот што го избриша профилот на Трамп на Твитер: Дали згрешивме?

Влатко Зорба
Откако во неделата трајно беше суспендирана сметката на претседателот во заминување на САД, основачот и сопственик на Твитер, Џек Дорси, за прв пат излезе со...
АНАЛИЗИ

По експлозијата на Трамп – дали има потреба од нови правила на Интернет?

Влатко Зорба
Со години, @Realdonaldtrump управуваше со Интернет – барем во САД. Американскиот претседател го искористи својот профил на Твитер за отпуштање министри, малтретирање на газдите на...
КОМПАНИИ

Колку чини сметката на Трамп на Twitter?

Влатко Зорба
По еден од најмрачните денови на демократија во Соединетите држави, Twitter и другите социјални мрежи одлучија да го прекинат пристапот на претседателот Доналд Трамп за...
КОМПАНИИ

„Twitter“ суспендираше 70.000 кориснички сметки поврзани со движењето „QAnon“

Влатко Зорба
„Twitter“ „трајно суспендираше“ 70.000 сметки поврзани со про-Трамп движењето „QAnon“ за да спречи социјалната мрежа да се користи за насилни цели, како што се организирање...
КОМПАНИИ

Акциите на Twitter потонаа откако го блокираа Трамп

Влатко Зорба
Акциите на Twitter се „лизнаа“ над осум проценти при тргувањето пред официјалното отворање на берзите, по одлуката на компанијата трајно да ја суспендира корисничката сметка...
КОМПАНИИ

„Твитер“ заинтересиран за купување на „ТикТок“

msp-admin
„Твитер“ стапил во контакт со кинеската компанија „БајтДенс“, сопственик на „ТикТок“, за да изрази интерес за преземање на американските операции и апликацијата за видео-споделување, пренесува...
ТЕХНОЛОГИЈА

„Twitter“ призна за нов пропуст што им се заканува на корисниците на „Android“

msp-admin
Само неколку недели откако доживеаја сериозен хакерски напад кој откри дека нивните вработени се најслабата алка во осигурувањето, објавена е уште една, не толку добра...
КОМПАНИИ

„Твитер“ може да биде казнет со 250 милиони долари за неправилна употреба на лични податоци

msp-admin
„Твитер“ објави дека Федералната комисија за трговија (ФТЦ) наскоро може да го казни со 250 милиони долари за неправилна употреба на телефонските броеви на корисниците...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!