Стандард

Твитер

ТЕХНОЛОГИЈА

Твитер најави укинување на профили поврзани со теории на заговор

msp-admin
Твитер објави дека трајно ќе укинува сметки на таа социјална мрежа кои се поврзани со екстремни теории на заговор, како што е групата „QAnon“, која...
ТЕХНОЛОГИЈА

„Твитер“ ги отстранува зборовите „господар“, „роб“ и „црна листа“ од програмерскиот говор

msp-admin
Социјалната мрежа Твитер ги исфрла зборовите „господар“, „роб“ и „црна листа“ заради поинклузивен јазик, објави Би-би-си. Овие термини често се користат во програмските кодови кои...
ТЕХНОЛОГИЈА

Твитер со нова опција ја засилува борбата со лажни вести

msp-admin
Многу луѓе „слепо“ споделуваат различни приказни и само врз основа на наслови или интересни фотографии. Таквите корисници обично не знаат за што зборуваат, а нивните...
КОМПАНИИ

Денот кога е укинато ропството прогласен за неработен од Твитер

msp-admin
Главниот извршен директор на Твитер и ко-основач Џек Дорси во вторникот објави дека „во иднина“ 19 јуни, денот кога се обележува укинувањето на ропството во...
ТЕХНОЛОГИЈА

Чистење на Твитер: Отстранети илјадници сметки со владина пропаганда, најмногу од Србија

msp-admin
Твитер денеска отстрани илјадници сметки од Србија, Египет, Хондурас, Индонезија и Саудиска Арабија за постапување по владини директиви или за промовирање на провладина содржина. Твитер...
КОМПАНИИ

Твитер и Фејсбук ги затегнуваат мерките против лажните информации за коронавирусот

msp-admin
Твитер вчера соопшти дека ги проширува своите правила за модеррирање на содржината за да опфати повеќе форми на дезинформации околу новиот коронавирус, откако слична ескалација...
КОМПАНИИ

Кварталните приходи на Twitter за прв пат надминаа милијарда долари

msp-admin
Кварталните приходи на Twitter за прв пат надминаа 1 милијарда американски долари. Компанијата пријави 1,01 милијарди американски долари за периодот октомври-декември 2019 година, што претставува...
ТЕХНОЛОГИЈА

Twitter ќе брише „мрзливи“ корисници

msp-admin
Популарната социјална мрежа Twitter одлучи да се ослободи од „мрзливите“ корисници. Во моментов тече процес на идентификување и алармирање на корисниците со неактивни сметки во...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!