Стандард
КОМПАНИИ

Се огласи човекот што го избриша профилот на Трамп на Твитер: Дали згрешивме?

Откако во неделата трајно беше суспендирана сметката на претседателот во заминување на САД, основачот и сопственик на Твитер, Џек Дорси, за прв пат излезе со јавна објава. Тој на социјалната мрежа, чиј основач е, напиша дека не е горд на фактот дека сметката на Трамп е суспендирана, но верува дека тоа е правилна одлука.

„Јас не славам, ниту се чувствувам горд што моравме да ја суспендираме сметката на @realDonaldTrump, како и поради сè што доведе до тоа. Одлуката да го сториме тоа е по јасно предупредување и врз основа на информации засновани на опасностите по физичкото обезбедување на и надвор од Твитер. Дали згрешивме?“, се прашува Дорси и продолжи:

„Мислам дека Твитер донесе вистинска одлука. Соочени сме со невообичаени околности што не можат да се оправдаат и кои не принудија да се фокусираме на јавната безбедност. Штетата што може да се случи надвор од мрежата како резултат на говорот на омраза на истата е неспорна, а тоа е она што ја води нашата политика и нејзиното спроведување “.

Тој понатаму изјави дека суспендирањето на сметката има значителни последици, како и дека покажува како пропаднале обидите за промовирање на здрава комуникација.

Спомена дека поединци, кои не ја сакаат политиката на една социјална мрежа, можат да се обратат до друга и истакна дека минатата недела многумина одлучија да не го емитуваат она што го сметаат за опасно.

„Мислам дека оваа одлука не беше координирана. Поверојатно е дека компаниите донеле свои заклучоци или биле охрабрени од постапките на другите “, напиша тој.

Најголемите социјални мрежи ги блокираа сметките на Трамп по упадот на неговите приврзаници на американскиот Конгрес во Вашингтон во средата, 6 јануари, при што пет лица го загубија животот.

Сметката @realDonaldTrump со 88 милиони претплатници на Твитер беше суспендирана веднаш по насилството во Вашингтон, прво во 12 часот. После тоа, Трамп продолжи да објавува твитови, а Твитер објави дека Трамп е суспендиран од таа мрежа засекогаш.

Покрај таа сметка, во меѓувреме, сметката што Трамп ја користи за кампањата @TeamTrump е суспендирана, а исто така беше спречен да ја користи официјалната сметка на претседателот на САД на таа мрежа @POTUS.

Фејсбук и Инстаграм исто така го суспендираа Трамп најмалку две недели.

Поврзани вести

Стартапите се иднината на македонската економија, но потребна е соработка и со институциите

msp-admin

Новиот шеф на Intel: Не може Apple да прави подобри чипови од нас

Влатко Зорба

Работа во Германија: Продолжено правилото за Западен Балкан

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!