СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Конкорд доби наследник: Колку ќе чини и кога ќе се најде на пазарот?

Американскиот производител на авиони „Аерион“ гради ново глобално седиште во Флорида пред почетокот на производството на суперсоничен авион во 2023 година.

Нов суперсоничен авион, наследникот на Конкорд, треба да се најде на пазарот во 2026 година.

Тоа е голем чекор напред за компанијата, која ќе искористи дел од 300 милиони долари капитални инвестиции за развој на авионската индустрија во Мелбурн на површина од 110 хектари, веднаш до меѓународниот аеродром во Орландо Мелбурн.

Новиот штаб е интегриран кампус за истражување, дизајн, производство и внатрешно уредување на суперсоничниот авион и ветува 675 нови работни места во областа до 2026 година.

Патничкиот деловен авион АС2 ќе патува со брзина поголема од 1.000 км / ч. Последниот суперсоничен патнички авион беше Конкорд, кој се повлече од работа пред повеќе од 17 години, иако тоа беше инженерско чудо.

Конкорд беше револуционерна машина, благороден експеримент, но ја загадуваше околината, беше бучна и прескапа.

„Она што се обидуваме да го направиме е различно“, рече Том Вајс, претседател и извршен директор на „Аерион“, пренесува Си-Ен-Ен.

Авионот веќе заостанува зад домашните и меѓународните нарачки, кои сега надминуваат 6,5 милијарди долари и планира да испорача 300 авиони за 10 години производство.

Првиот лет на АС2 е закажан за 2024 година, а авионот треба да се најде на пазарот во 2026 година.

Цената на авионот е 120 милиони долари. Амбициите на „Аерион“ се да го одржуваат авионот безбеден за околината.

„Светот едвај чека 2050 година да стане јаглерод неутрална. Ние мора да го сториме тоа денес“, соопшти компанијата.

Поврзани вести

Македонија има скромен удел во извозот на литиум – јонски батерии

msp-admin

Нема државна помош за оние што ги кршат мерките: Хрватска најде решение за „кафанџиите“

Влатко Зорба

Аналитичар: Huawei тешко ќе наметне алтернатива на Google Play

msp-admin