Стандард
КОМПАНИИ

Германија се задолжува 650 милијарди евра

Германската држава, провинции и општини ќе позајмат 650 милијарди евра за борбата против коронавирусот, покажува студијата на Институтот за германска економија (IW).

„Во зависност од тоа што ќе се случи во следните недели и месеци, таа сума може да биде уште поголема“, вели директорот на IW, Мајкл Хедер.

Експертите за IW сметаат дека брзото намалување на задолженоста треба да се напушти и подобро е да се остави повеќе простор за институциите да дејствуваат во однос на потребните инвестиции.

Поврзани вести

SpaceX ги објави цените за услугите на Falcon 9

msp-admin

УСЈЕ демантира дека гори ѓубре и опасен отпад

msp-admin

УЈП: Остварен 9,5 пати поголем промет од македонски прозиводи во „Викендот без ДДВ“ во однос на истиот 2019 година

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!