СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

По 20 години, откриена аферата на Гејтс: Затоа го напуштил бордот на директори на „Мајкрософт“?

Основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, имал „несоодветна сексуална врска“ со жена и поднесе оставка додека врската ја истражуваше одборот на директори на компанијата, пишува „Волстрит журнал“. Аферата наводно се обелодени откако вработен во „Мајкрософт“ напишал детали за аферата до управниот одбор во 2019 година и наводно ја замолил сопругата на Гејтс – Мелинда да го прочита писмото.

Гејтс нагло ја напушти администрацијата во март 2020 година, додека истрагата сè уште траеше. Одборот на „Мајкрософт“ одлучи Гејтс да поднесе оставка откако врската беше оценета како „несоодветна“. Гејтс ја напушти управата истиот ден.

Истиот ден кога Гејтс го напушти „Мајкрософт“, тој исто така објави дека се повлекол од својата позиција во одборот на „Беркшир Хатавеј“, предводен од неговиот пријател Ворен Бафет. Во соопштението за печат, технолошкиот магнат рече дека тој ќе продолжи да служи како технички советник на извршниот директор Сатја Надела.

Портпарол на „Мајкрософт“ изјави дека компанијата „во втората половина на 2019 година била загрижена дека Бил Гејтс ќе се обиде да воспостави интимни односи со вработена во фирмата во 2000 година. Одборот, со помош на адвокатска канцеларија, започна темелна истрага. За време на истрагата, „Мајкрософт“ обезбеди поддршка на вработениот, кој изрази загриженост “.

Портпаролот на Бил Гејтс изјави дека неговата одлука да го напушти одборот нема никаква врска со аферата.

„Имаше афера пред скоро 20 години што заврши со договор“, рече таа, додавајќи дека одлуката на Гејтс да го напушти раководството во никој случај не е поврзана со оваа работа.

– Всушност, тој рече дека сака да посвети повеќе време на неговата филантропска работа, која започна неколку години порано.

Откритието за вонбрачната врска на Гејтс, за прв пат кога тој призна дека ја изневерил својата оддалечена сопруга, дојде неколку часа по два одделни извештаи за нивниот ненадеен развод.

„Њујорк тајмс“ откри дека Гејтс поканил две жени кои работеле во „Мајкрософт“ и неговото филантропско здружение да излезат со него на состанок додека тој сè уште бил во брак со Мелинда.

Мелинда, која сега се претставува како Мелинда Френч Гејтс, исто така била вознемирена од начинот на постапување против обвиненијата за сексуално вознемирување против Мајкл Ларсон, еден од клучните соработници на Гејтс и управител на неговото лично богатство.

Во меѓувреме, „Дејли бист“ откри дека Гејтс побарал брачен совет од осудениот педофил Џефри Епштајн за време на десетина состаноци во неговата куќа од Менхетн во износ од 77 милиони долари помеѓу 2011 и 2014 година – многу повеќе отколку што се мислеше

Гејтс наводно му рекол на Епштајн дека неговиот брак со Мелинда е „токсичен“, што, според извештаите, било смешно за двајцата, пишува „Јутарњи“. Гејтс предложи Епштајн да се приклучи на филантропска организација и на тој начин да ја „поправи својата слика за себе“ по пресудата од 2008 година за подведување малолетничка во проституција, според лицето кое присуствувало на состаноците.

Изворот тврди дека Гејтс отишол во „дувлото“ на Епштајн со цел да „избега од несреќниот брак“ и додава дека богаташите „биле многу блиски“ едни со други.

Бил и Мелинда Гејтс, еден од најбогатите парови во светот со богатство од 130 милијарди долари, објавија дека се разведуваат овој месец, а Мелинда изјави дека бракот е „неповратно скршен“.

„Тајмс“ објави дека во 2006 година, Гејтс побарал вработена во „Мајкрософт“ да излезе со него на состанок откако ја гледал за време на презентацијата.

„Ако ви е непријатно од ова, преправете се дека тоа никогаш не се случило“, и напишал Гејтс на вработената во е-пошта.

Жената го послушала неговиот совет и обидот на Гејтс не се претворил во ништо физичко.

Неколку години подоцна, тој поканил работничка од Организацијата Бил и Мелинда на состанок. Двојката била во Њујорк на службено патување кога тој и рекол: „Сакам да те видам. Дали сакаш да вечераш со мене?“

Жената за „Тајмс“ изјави дека и било незгодно поради тоа, но таа само се насмевнала.

Во извештајот, исто така, се наведува дека предметните жени не се очекува да трпат професионални последици затоа што го отфрлиле Гејтс.

Не е јасно дали Мелинда, кого Бил го запозна во „Мајкрософт“ кон крајот на 80-тите години, била свесна за додворувањето на нејзиниот сопруг со други жени. Мелинда, исто така, реагираше откако Ларсен, човекот кој го надгледуваше огромното ширење на личното богатство на Гејтс, беше обвинет за сексуално вознемирување.

Во 2017 година, едно лице им напишало писмо на Бил и Мелинда во кое се жалело на тоа дека Ларсон малтретирал женски персонал во продавница за велосипеди што е дел од компанијата „Рели капитал“, сопственост на поранешната двојка.

Жената постигнала спогодба во 2018 година, потпишувајќи договор за неоткривање информации и добивајќи исплата. Сепак, Мелинда не била задоволна од исходот и наредила независна истрага.

Според Њујорк Тајмс, Ларсон бил испратен на одмор за време на истрагата, но бил вратен на работа и сè уште раководи со „Каскејд Инвестментс“.

Пресвртна точка се чини дека биле откритијата за блиските врски на Гејтс со Епштајн, што ја изненадило Мелинда кога за првпат беа пријавени во октомври 2019 година. Нивното пријателство започна во 2011 година, три години откако Епштајн се изјасни за виновен за поттикнување малолетничка во проституција.

„Дејли бист“ во неделата објави дека богатиот пар се сретнал „десетици пати“ во куќата на Епштајн во Менхетен, дека разговарале за наука и филантропија, како и за шеги и озборувања за другите во атмосферата во „машкиот клуб“. Мелинда го предупредила Бил за каков било контакт со Епштајн откако двојката имала незгодна средба со осуден сексуален престапник во 2013 година.

Мелинда беше бесна на врската на Бил со Епштајн откако двојката ја посети неговата куќа во септември 2013 година. Средбата се покажа како пресвртна точка во односот на Бил со Епштајн, откако Мелинда изјави дека е засрамена од сексуалниот престапник и рече дека не сака да имаат ништо со него, велат извори.

Гејтс и Епштајн станаа пријатели во 2011 година кога Епштајн уплатил средства на организацијата на Гејтс и „ЏејПи Морган“. Кога се сретнале, Епштајн веќе минал една година во затвор поради организирање малолетничка проституција, но членовите на високото њујоршко општество го пречекаа со раширени раце.

После нивната прва средба, Гејтс испратил е-пошта до колегите во која им порачал за Епштајн: „Неговиот начин на живот е многу поразличен од мојот и интригирачки, иако не ми одговараше“.

Портпаролката на Бил Гејтс изјави дека „карактеризацијата на неговите состаноци со Епштајн и другите, според кои тие разговарале само за филантропија, не е точна“.

– Слично на тоа, секое тврдење дека Гејтс зборувал потценувачки за неговиот брак или Мелинда е лажно – се наведува.

Истиот месец во 2019 година, кога Њујорк Тајмс ги објави деталите за пријателството на Гејтс со Епштајн, Мелинда започна консултации со адвокатите за развод, што кулминираше овој месец со објавувањето дека нивниот 27-годишен брак е завршен.

Бил веќе беше милијардер кога се ожени со Мелинда во раните 90-ти. Тој го основа „Мајкрософт“ во 1975 година, а стана најмладиот милијардер на светот во 1987 година на 31 година. Истата година ја запозна Мелинда која се вработи во фирмата каде тој беше извршен директор.

Портпаролката на Гејтс, Брижит Арнолд негираше дека Гејтс малтретирал вработени. Во интервју за DailyMail.com, биографот на Гејтс, Џејмс Валас откри како Гејтс организирал забави со стриптизети во неговите млади денови.

Поврзани вести

ЕИБ инвестирала 873 милиони евра во Западен Балкан во 2020 година

Влатко Зорба

Дали производителите на вакцини треба да бидат лишени од патентните права, за да можат сите да ги прават?

Влатко Зорба

Првиот потег е за жените: Неверојатно деби на Bumble

Влатко Зорба