Стандард
ЕКОНОМИЈА

Просечната нето плата изнесувала 28.294 денари во декември 2020 година

Просечната исплатена нето плата во декември 2020 година изнесувала 28 294 денари и бележи раст од 5,4 отсто, објави Државиот завод за статистика.

Според објавените податоци, ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите информации и комуникации за 15,5 отсто, рударство и вадење на камен за 10,5 отсто и дејности на здравствена и социјална заштита за 10 отсто.

Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите информации и комуникации за 14,4 отсто, финансиски дејности и дејности на осигурување 12,5 отсто и рударство и вадење на камен за 10,6 отсто.

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во декември 2020 година, изнесува 42.227 денари.

Поврзани вести

ИВАП бара вклучување во петтиот пакет мерки: „Нашите бизниси се пред колапс“

Влатко Зорба

Нема да им исклучува струја на ранливите потрошувачи за неплатени сметки за декември, јануари и февруари

Берта Китинска

Ребалансот на буџетот е скроен добро, тврди Бочварски

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!