СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Силен раст на американскиот БДП од 6,4% во првиот квартал

Бруто домашниот производ на САД забележа силен раст од 6,4 проценти во првите три месеци од 2021 година, според прелиминарните владини податоци објавени денес.

Ова извонредно закрепнување од минатогодишната длабока рецесија предизвикана од пандемијата „Ковид-19“ беше поттикнато од посилни приватни трошоци и пакет државна помош за економијата и граѓаните, пренесе „АП“.

Владата и економските кругови очекуваат резултатите за тековниот квартал да бидат уште подобри. Некои аналитичари проценуваат дека растот во периодот април-јуни може да достигне 10% или повеќе, поттикнат од зголемувањето на бројот на луѓе кои патуваат, купуваат, јадат во ресторани и продолжуваат со навиките на потрошувачите како пред короната.

Економистите велат дека широко распространетата вакцинација и трендот на опаѓање на бројот на нови инфекции, моментумот за повторно отворање деловни активности, огромна финансиска инфузија во форма на федерални трошоци и закрепнување на пазарот на трудот треба да помогнат во одржување на стабилен раст.

За цела 2021 година, тие предвидуваат економска експанзија од близу 7,0 проценти, што би бил најбрзиот раст во една календарска година од 1984 година.

Економскиот напредок станува сè поочигледен во последните неколку недели. Во март, американските работодавци отворија 916.000 работни места, најмногу од август 2020 година. Во исто време, прометот во трговијата на мало се зголеми, активностите во производствениот сектор се зголемија и довербата на потрошувачите го достигнаа највисокото ниво од почетокот на пандемијата.

Брзината на економското закрепнување на САД е уште поважна ако се земе предвид степенот на штетата предизвикана од пандемијата, почнувајќи од март минатата година. Поради затворањето на компанијата и мерките за ограничување на движењето, американската економија во периодот април-јуни 2020 година забележа рекорден пад од 31 процент на годишно ниво, по што започна да расте во следните месеци.

Владата во денешниот извештај за БДП рече дека економијата на земјата го забрза растот во кварталот јануари-март од нивото од 4,3 проценти во последниот квартал на 2020 година.

Ова е прва од трите проценки за растот за последниот квартал од минатата година, а владата ќе ја ревидира таа бројка двапати во следните неколку недели, пренесува АП.

Поврзани вести

Дали е исплатливо предвреме да се отплати кредитот?

msp-admin

„SPAC“ со месеци ги тресе САД: Зошто овој инвестициски систем привлече и „обични смртници“?

Влатко Зорба

Германскиот бизнис лут на Меркел поради бавното отворање на економијата

Влатко Зорба