Стандард
БИЗЛАЈФ

Реал најмногу заработува од спонзори

Од спонзорските натписи на дресовите, Реал Мадрид заработува најмногу во фудбалскиот свет, за кој авиокомпанијата „Емирати“ плаќа 82,5 милиони долари годишно.

Следат Манчестер Јунајтед (64,9 милиони долари), Барселона (64,8 милиони), а четврти е ПСЖ (57 милиони долари), објавија италијанските медиуми.

Рангирање според годишна заработка од спонзорски натписи на дресови:

* Реал Мадрид – Емирати – 82,5 милиони долари, договорот истекува во 2022 година.

* Манчестер Јунајтед – TeamViewer – 64,9 милиони долари, договорот истекува во 2026 година.

* Барселона – Ракутен – 64,8 милиони долари, договорот истекува во 2022 година,

* ПСЖ – Акор – 57 милиони долари, договорот истекува во 2022 година.

* Арсенал – Емирати – 56 милиони долари, договорот истекува во 2024 година.

* Ливерпул – Стандард чартерд – 55,3 милиони долари, договорот истекува во 2023 година.

* Челзи – Три – 55,2 милиони долари, договорот истекува во 2024 година.

* Јувентус – Џип – 53,1 милиони долари, договорот истекува во 2023 година.

* Тотенхем – АИА – 50 милиони долари, договорот истекува во 2027 година.

* Баерн Минхен – Дојче Телеком – 35,4 милиони долари, договорот истекува во 2023 година.

Поврзани вести

Бизнис туризам: Кога да очекуваме закрепнување и кој е клучниот фактор?

Влатко Зорба

Поранешен вработен на Мерцедес со БАГЕР направил штета на компанијата за 2 МИЛИОНИ ЕВРА

Влатко Зорба

Како да го пронајдете и да го постигнете она што го сакате најмногу во животот?

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!