СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Маск изгуби скоро 4 милијарди долари за еден ден

Основачот на компаниите „Спејс Икс“ и „Тесла“, Елон Маск изгуби речиси четири милијарди долари во текот на вчерашниот ден, според „Индексот на милијардери Блумберг“ (ББИ).

Според податоците, богатството на Маск е помало за 3,95 милијарди долари и изнесува 175 милијарди долари. Без оглед на тоа, тој сепак е втор најбогат човек на светот.

На прво место е основачот на „Амазон“, Џеф Безос, со богатство од 202 милијарди долари, а во текот на изминатиот ден, неговото богатство се зголеми за 707 милиони долари.

Поврзани вести

Голдман Сакс со препорака: Не инвестирајте во биткоин

msp-admin

Основачот на „Спотифај“ обезбедил 3 милијарди за купување на Арсенал

Влатко Зорба

Фолксваген повлекува од пазарот повеќе од 38.000 нови автомобили

msp-admin