СТАНДАРД life

БДП

ЕКОНОМИЈА

Ако има втор бран на коронавирусот, пад на светскиот БДП од 7,6 отсто

Stefanija Kuzmanovska
Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) предвидува глобална рецесија од 6,0 проценти за оваа година, пренесе „б92“. Меѓутоа предупредува дека во случај на втор...
ЕКОНОМИЈА

Иако не воведе целосен карантин, БДП на Шведска со пад во првиот квартал

Stefanija Kuzmanovska
Шведската економија се намали благо во првиот квартал, според првите проценки од заводот за статистика објавени во вторникот, но податоците за вториот квартал веќе укажуваат...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Растот на БДП е добар сигнал дека економијата е на добар пат

Растот на БДП од 3,4 проценти во последниот квартал лани и вкупниот раст за целата година од 3,6 проценти, ја надминува проектирата стапка од 3,5...
ЕКОНОМИЈА

БДП во последниот квартал лани со раст од 3.4 отсто

Влатко Зорба
Стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за четвртото тримесечје од 2019 година е 3.4 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во четвртото...
ЕКОНОМИЈА

Државниот долг во 2019 година намален за 0,4 процентни поени

Влатко Зорба
Државниот долг во 2019 година е намален за 0,4 процентни поени во однос на 2018 година и изнесува 40,2 отсто од БДП, покажуваат последните, денеска...
ЕКОНОМИЈА

БДП во третиот квартал со раст од 3,6 отсто

Влатко Зорба
Бруто домашниот производ во третиот квартал годинава бележи раст од 3,6 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци во третото тримесечје од 2019,...
КОМПАНИИ

Ангеловска: Поради пониското учество на жените на пазарот на труд, регионот губи 20 проценти од растот на БДП

msp-admin
Потребна е поголема вклученост на жените во носењето клучни политики, решителност да го рашират својот глас, искористување на потенцијалот на технологиите за нивна поголема инклузија...
ЕКОНОМИЈА

Анѓушев: Очекувам 2019 година да биде најуспешна во последните 15 години

Влатко Зорба
Оценката на економската успешност е комплес на бројки што треба да се гледаат интегрално. Успешноста не се мери само по еден параметар, туку по цел...