Таг : втор бран

СВЕТ

Пенс ги обвини медиумите за предизвикување паника поради вториот бран на вирусот

Stefanija Kuzmanovska
Потпретседателот на САД, Мајк Пенс, денес ги обвини медиумите дека предизвикуваат паника поради вториот бран на коронавирусот. „Вистината е дека, што и да пишуваат медиумите,...
СВЕТ

НАТО се подготвува за можен втор бран на пандемија на коронавирус

Stefanija Kuzmanovska
НАТО се подготвува за можен втор бран на пандемија на коронавирус и ќе собере резерви на медицинска опрема и материјали во случај тоа да се...
ЕКОНОМИЈА

Ако има втор бран на коронавирусот, пад на светскиот БДП од 7,6 отсто

Stefanija Kuzmanovska
Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) предвидува глобална рецесија од 6,0 проценти за оваа година, пренесе „б92“. Меѓутоа предупредува дека во случај на втор...
МАКЕДОНИЈА

Данаиловски за РТС: Знаевме дека олабавувањето на рестриктивните мерки ќе доведе до пораст на бројот на новозаразени (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Рестриктивните мерки се укинаа прерано и одеднаш. Знаевме дека олабавувањето на рестриктивните мерки ќе доведе до пораст на бројот на новозаразени, но сепак ми се...
СВЕТ

Експерти наведоа кога очекуваат нов бран на пандемијата: „Вториот пик би можел да биде полош од првиот“

Stefanija Kuzmanovska
Коронавирусот повторно ќе се појави кога ќе заврши летото – речиси се сигурни некои експерти за заразни болести, но не знаат колку ќе биде сериозна...
АНАЛИЗИ

Вториот бран на коронавирус во Европа е неизбежен. Кога можеме да го очекуваме?

Stefanija Kuzmanovska
Додека полека се олабавуваат мерките воведени поради коронавирусот, Светската здравствена организација предупредува дека САРС-Ков-2 „можеби никогаш нема да исчезне“. Загриженоста за вториот, а евентуално и...
СВЕТ

Путин: На Русија ѝ се заканува втор бран на коронавирусот во есен

Stefanija Kuzmanovska
Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Министерството за здравство на таа земја мора да се подготви за вториот бран на коронавирус, што може да се...
СВЕТ

СЗО: Европските земји мора да се подготват за смртоносен втор бран на коронавирус

Stefanija Kuzmanovska
Европските земји мора да се подготват за смртоносен втор бран на коронавирус инфекции затоа што пандемијата не е завршена, рече во интервју за „Дејли телеграф“,...
СВЕТ

Кинезите подготвиле мерки за втор бран на епидемија

Stefanija Kuzmanovska
Иако ситуацијата во земјата е стабилна, кинеските власти стравуваат од втор бран на епидемија, поради што Пекинг одлучи да воведе нови мерки за спречување на...