Стандард

Велика Британија

ТЕХНОЛОГИЈА

Велика Британија ќе забрани на Huawei да гради 5G мрежа

msp-admin
Премиерот на Велика Британија има намера да го забрани користењето на опремата на кинеската компанија Huawei за изградба на британската 5G мрежа, пишува Ројтерс. Оваа...
КОМПАНИИ

Џонсон сака да ја намали улогата на Huawei во британската 5G мрежа

msp-admin
Премиерот на Британија, Борис Џонсон има намера да ја намали улогата на кинескиот телекомуникациски гигант Huawei во британската 5G мрежа, објавија „Гардијан“ и „Дејли телеграф“....
КОМПАНИИ

6,1 милијарди фунти за малите бизниси во Велика Британија за справување со последиците од коронавирусот

msp-admin
Во Велика Британија, малите бизниси добија 6,1 милијарди фунти од 12 милијарди фунти расположиви за итни грантови за да им помогнат во кризата предизвикана од...
КОМПАНИИ

Продуктивноста во Велика Британија на најниско ниво во последниве 250 години

msp-admin
Продуктивноста во Велика Британија го доживеа својот најголем пад во последните 250 години. И оваа „перфектна бура“ е предизвикана од три фактори, според студијата објавена...
КОМПАНИИ

Виз ер: Во наредните 11 месеци нема никакви промени во начинот на патување кон и од Велика Британија

msp-admin
Во наредните 11 месеци ќе нема никакви промени во начинот на кој ќе се патува со авион кон и од Велика Британија и покрај тоа...
КОМПАНИИ

„Лидл“ ќе инвестира 15 милијарди фунти во Велика Британија

msp-admin
Германскиот трговец на мало, „Лидл“ планира да инвестира 15 милијарди фунти (19 милијарди американски долари) во следните пет години, како дел од проширувањето на бизнисот...