Стандард

Велика Британија

БИЗЛАЈФ

Кралицата Елизабета II ќе заработи милијарди од стремежот на нафтените компании кон диверзификација на енергијата

Влатко Зорба
Кралицата Елизабета Втора ќе биде големиот победник од последниот притисок врз големите нафтени компании за диверзификација кон поодржлива иднина. Менаџерот на имот на кралицата и...
КОМПАНИИ

Британскиот извоз во ЕУ „потона“ за 68 отсто во јануари

Влатко Зорба
Британскиот извоз во Европската унија се намали за две третини во јануари или 68 проценти во однос на истиот месец во 2020 година, објави во...
КОМПАНИИ

Велика Британија размислува за повисоки даноци за компаниите кои профитираа во пандемијата

Влатко Зорба
Британската влада размислува да ги зголеми даноците за технолошките компании и трговските компании преку Интернет, како што е Amazon.com, кои просперираа за време на пандемијата,...
БИЗЛАЈФ

Кој е најкрадениот автомобили во Велика Британија во 2020 година?

Влатко Зорба
Ford Fiesta е најкрадениот модел на автомобил во Велика Британија во 2020 година, пишува AutoExpress. Ова едвај е изненадување, бидејќи возилото е исклучително популарно на...
КОМПАНИИ

Велика Британија има за цел да се приклучи на Пацифичката зона за слободна трговија

Влатко Зорба
Велика Британија во понеделник официјално ќе побара да се приклучи на 11-члената Пацифичка зона за слободна трговија, а разговорите се очекува да започнат кон крајот...
КОМПАНИИ

Магнет за оние кои сакаат лесна заработувачка: Како функционира измамата со клон компании?

Влатко Зорба
Повеќе од 78 милиони евра зеле измамници од лековерни жртви, кои лажно се претставиле како инвеститори кои тврделе дека поседуваат инвестициски компании и барале пари...
КОМПАНИИ

Последици од „Брегзит“: „Мастеркард“ ги зголемува за 5 пати таксите за Британците

Влатко Зорба
„Мастеркард“ соопшти дека на купувачите во Велика Британија, кои купуваат од ЕУ, сега ќе им наплаќа пет пати повеќе отколку пред „Брегзит“, според таканаречените „надоместоци...
КОМПАНИИ

Британскиот јавен долг достигна НОВ РЕКОРД

Влатко Зорба
Британската малопродажба малку се опорави во декември, откако трговците отворија продавници по четиринеделното затворање воведено во ноември за да спречат ширење на коронавирус, додека јавниот...
КОМПАНИИ

Франција и Велика Британија разговараат за заедничко спасување на „Eurostar“

Влатко Зорба
Франција и Велика Британија преговараат за спасувачки пакет за „Eurostar International“ откако кризата со коронавируси уништи 95% од патничкиот сообраќај на возот, што ја исполнуваше...
КОМПАНИИ

Источноевропејците ја напуштаат Британија месеци пред „Брегзит“ (инфографик)

Влатко Зорба
Бројот на источно-европски жители што живеат во Велика Британија падна минатата година – пред крајот на периодот по транзицијата по „Брегзит“ до нивоата 2015 година,...