Стандард

Автомобили

КОМПАНИИ

Ќе ги претвори ли Apple автомобилите во „софтвер на тркала“?

Влатко Зорба
Шпекулациите дека Apple развива автономен електричен автомобил се постојана тема во медиумите. Многумина се прашуваат зошто производителот на iPhone започнува ваква авантура. Влогот е голем,...
КОМПАНИИ

Рекорден пад на продажбата на автомобили во Европа

Влатко Зорба
Продажбата на автомобили во Европа падна за речиси една четвртина минатата година, додека пандемијата на коронавирус ја предизвика најтешката криза во историјата на оваа профитабилна...
КОМПАНИИ

Акциите на Stellantis „полетаа“ на првиот ден од тргувањето

Влатко Зорба
Акциите на Stellantis, компанија формирана со спојување на PSA Peugeot Citroen и Fiat Chrysler, пораснаа за осум проценти на првиот ден од тргувањето на берзата...
КОМПАНИИ

Огромен пад на продажбата на автомобили во Германија

Влатко Зорба
Бројот на нови автомобили регистрирани во Германија минатата година падна за скоро петтина, што е одраз на тешките последици од пандемијата. Светла точка е растечката...
КОМПАНИИ

Создадена е STELANTIS, четврта по големина автомобилска компанија во светот

Влатко Зорба
Акционерите на Fiat Chrysler (FCA) гласаа за спојување со француската група Peugeot-Citroen-Opel (PSA), која ја создаде четвртата по големина автомобилска компанија во светот. Новата компанија...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Возилата со странски таблички на секои 3 месеци да се изнесуваат од државата во траење од 3 месеци

Берта Китинска
Сопствениците на автомобилите со странски таблички, коишто влегле во државава до 1 октомври ќе имаат можност истите да ги регистрираат со 50% поевтин данок на...
КОМПАНИИ

Фолксваген повлекува од пазарот повеќе од 38.000 нови автомобили

msp-admin
„Фолксваген“ беше принуден да повлече илјадници нови автомобили од пазарот. Германскиот производител ќе повлече над 38.100 нови автомобили од пазарот поради проблеми со педалите на...
ЕКОНОМИЈА

Сопствениците на возила со странски таблички ќе потпишуваат изјава

Берта Китинска
Според законот превидено е сопствениците на возила со странски таблички ќе потпишуваат изјава дека возилото е влезено пред 1 октомври, изајви министерот за економија Крешник...
КОМПАНИИ

Продажбата на автомобили во ЕУ ќе биде за 25 проценти помала оваа година

msp-admin
Европската асоцијација на производители на автомобили (ACEA) предвидува дека продажбата на пазарот за автомобили во Европската унија (ЕУ) годинава ќе се намали за 25 проценти,...