Стандард
КОМПАНИИ

Фолксваген повлекува од пазарот повеќе од 38.000 нови автомобили

„Фолксваген“ беше принуден да повлече илјадници нови автомобили од пазарот.

Германскиот производител ќе повлече над 38.100 нови автомобили од пазарот поради проблеми со педалите на сопирачката, потврди портпаролот на „Фолксваген“. Од вкупниот број, околу 17.600 автомобили се на германскиот пазар.

Моделите погодени од повлекувањето се едни од најпопуларните во гамата, а тоа се Golf, Tiguan, Touran и T-Roc произведени оваа година.

За време на внатрешните прегледи на возилото, инженерите откриле дека плочата за педали на која се потпира ногата на возачот за време на сопирањето, во некои околности може да биде искривена или дури и одвоена од земјата. Проблемот е забележан кај автомобилите со автоматски менувач и оние прилагодени на возењето од левата страна на патот.

Портпарол на VW рече дека не се пријавени штети или несреќи поради неисправни педали. Возилата погодени од повлекувањето ќе бидат проверени и поправени доколку е потребно. Сè е надгледувано и од Федералната управа за сообраќај (КБА), која објасни во својот извештај дека акцијата е иницирана поради „неисправен заварен спој“ што може да предизвика одвојување на дел од педалата.

 

Поврзани вести

Шведска тестира национална електронска валута

msp-admin

Кинескиот крал на флашираната вода стана побогат од Ворен Бафет

Влатко Зорба

Virgin Atlantic на Брансон поднесе барање за банкрот во САД

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!