Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Се бара забрана за продажба на GTA V во САД

Маркус Еванс, претставникот на Демократската партија во парламентот на американската сојузна држава Илиноис, смета дека треба да се забрани продажба на популарната видео игра Grand Theft Auto V (GTA) и слични насилни игри.

Еванс посочува дека бројот на кражби на автомобили во и околу градот Чикаго е во пораст. Тој е убеден дека постои вистинска врска помеѓу тие податоци и фактот дека младите играат игри како што е мега популарната GTA V.

Начинот на кој се крадат автомобилите на локации каде ова најчесто се случува, е познат од играта, тврди Еванс, додавајќи дека обично изгледа дека крадецот ја искористил моменталната небрежност на сопственикот, додека овој, на пример, плаќа за гориво и влегува во неговата автомобил, дава гас и бега.

„Grand Theft Auto“ и другите насилни видео игри влегуваат во главите на младите луѓе и мислат дека крадењето автомобили е нормално“, рече Еванс на прес-конференција, нагласувајќи дека популарната игра треба да биде забранета.

Поврзани вести

Најмалку 10 хакерски групи ги знаеле недостатоците на Microsoft

Влатко Зорба

Првиот монитор на Huawei е достапен на глобално ниво

Влатко Зорба

PlayStation 5 ќе биде компатибилен со игри за оригиналните PlayStation, PlayStation 2, 3 и 4

msp-admin