Таг : Европа

Вести

Судири меѓу полицијата и демонстрантите ширум Европа

Влатко Зорба
Полицијата во германскиот град Хамбург користела солзавец против демонстрантите и распореди водени топови. Полицијата во Хамбург објави на Твитер дека неколку стотици агресивни луѓе со...
Авто/мото

Формула 1 претстави нов календар со осум трки во Европа

Влатко Зорба
Формула 1 денска го објави новиот официјален календар за сезоната 2020 година, која беше одложена поради пандемијата од коронавирус, а која започнува на 5 јули...
МАГАЗИН

Најубавата жена во Европа потекнува од Нови Сад: Која е мисицата со блескавата титула? (ФОТО)

Stefanija Kuzmanovska
Изборот за најубава жена во Европа се одржа во Виена, а титулата ја понесе Србинката Љубица Рајковиќ. Рајковиќ зад себе има многу други слични признанија....
ЕУ

Мас: Европа треба да ја намали зависноста во стратешките области

Европа треба да биде помалку зависна од другите земји во стратешките области, како што се здравствениот и енергетскиот сектор, изјави германскиот министер за надворешни работи,...
АНАЛИЗИ

Зошто некои европски земји имаа помалку смртни случаи од коронавирусот?

Три месеци по почетокот на кризата во Европа со коронавирусот, епидемиолошките податоци покажуваат дека помалку богатите земји „победиле“ на Стариот континент, односно дека забележале помалку...
Вести

Шведски епидемиолог: Требаше да се затворивме порано

Шведска минува низ епидемијата на коронавирус со најмалку рестриктивни мерки меѓу развиените земји, но се очекува бројот на загинати да надмине 4.000. Сепак, стратегијата на...
АНАЛИЗИ

Вториот бран на коронавирус во Европа е неизбежен. Кога можеме да го очекуваме?

Stefanija Kuzmanovska
Додека полека се олабавуваат мерките воведени поради коронавирусот, Светската здравствена организација предупредува дека САРС-Ков-2 „можеби никогаш нема да исчезне“. Загриженоста за вториот, а евентуално и...