Таг : банкноти

Регион

Словенија го добива најбрзиот уред за дезинфекција на банкноти

Stefanija Kuzmanovska
Тим од Словенија разви уред за дезинфекција на банкноти со помош на ултравиолетова светлина. Уредот, како што пренесува Total Slovenia News, го носи името Cash...
Компании и пазар

Зошто е подобро да плаќате со кеш и да носите крупни банкноти?

Влатко Зорба
Ако во паричникот носите крупна банкнота може да заштедите пари. Психолозите велат дека луѓето обично размислуваат двапати пред да ги раситнат парите, пишува Бизнис Инфо....