Таг : Контрола

ЕКОНОМИЈА

Сообраќајна полиција спроведе вонредна контрола на автобуските превозници (ФОТО)

Берта Китинска
Сообраќајната полиција утрово во ПСС станицата за технички преглед на Зајчев Рид спроведе вонредна конторла на комбиња и автобуси. Во станицата се вршеше контрола на...
Регион

Кисиќ Тепавчевиќ: Не изгубивме контрола над епидемијата

Stefanija Kuzmanovska
Кризниот штаб на Србија не ја изгубил контролата над епидемиолошката состојба во ниту еден момент, рече д-р Дарија Кисиќ Тепавчевиќ, заменик директор на Институтот Батут,...
СВЕТ

СЗО: Пандемијата сè уште може да биде ставена под контрола

Stefanija Kuzmanovska
„Постојат бројни примери низ целиот свет кои покажаа дека иако епидемијата е многу интензивна, таа сепак може да се стави под контрола“, им рече на...
ЕУ

Европски центар за контрола на болести: Вирусот е околу нас и циркулира повеќе отколку во јануари

Stefanija Kuzmanovska
Европа мора да се подготви за вториот бран на новиот коронавирус, предупреди Андреа Амон, директор на Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ),...
АНАЛИЗИ

Како Европа имаше „сè под контрола“?

Stefanija Kuzmanovska
Едвај еден месец пред Европа да биде погодена од недостаток на маски, респиратори и комплети за тестирање, владите му рекоа на Брисел дека нивните здравствени...
ЕКОНОМИЈА

АХВ: Спроведни 738 вонредни контроли – констатирани пропусти, издадени решенија за нивно остранување

Берта Китинска
Пропусти во поглед на почитување на препораките за заштита од корона вирусот, како и недоследности во однос на општите хигиенски услови и продажба на производи...
МАКЕДОНИЈА

АХВ: Контролите засилени, граѓаните да купуваат храна исклучиво од регистрирани објекти

Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ги засилија контролите кај операторите со храна кои вршат онлајн – трговија и достава врз основа...
МАКЕДОНИЈА

УСЈЕ: Резултатите од вонредната контрола докажаа дека работиме според највисоките стандарди

Берта Китинска
Цементарница УСЈЕ денеска преку соопштение посочува дека резултатите од вонредната контрола на алтернативното гориво за потребите на компанијата уште еднаш докажале дека работат според највисоките...
МАКЕДОНИЈА

Се чека извештајот од спроведената контрола на инсталацијата за третман на медицинскиот отпад

Stefanija Kuzmanovska
Извештајот од вонредната контрола извршена завчера на работењето на битолската „Еко клуб“ од Државниот инспекторат за животна средина се чека, а последната вонредната контрола спроведена...