Автор : Stefanija Kuzmanovska

ЕКОНОМИЈА

Три работи кои можете да ги направите со вашите пари, сега додека владее коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska
Иако не можете да влијаете на многу нешта поради коронавирусот, постои нешто што можете да го контролирате – вашиот паричник, пишува „Телеграф“. Иако не можете...
СВЕТ

Песков за посетата на Комунарка: Путин не би бил Путин да не одлучеше да отиде таму

Stefanija Kuzmanovska
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, на руска телевизија ја коментираше посетата на рускиот претседател Владимир Путин на болницата за пациенти со коронавирус во Комунарка во...
СВЕТ

Европа без „евтини“ сезонски работници, овошјето и зеленчукот гние на нивите

Stefanija Kuzmanovska
Уште откако Европа ги затвори своите граници за да спречи натамошно ширење на коронавирусот, земјоделците ширум Стариот континент останаа без работниците од кои зависат, бидејќи...
СВЕТ

Тинејџер од Португалија е најмладата жртва од коронавирус во Европа

Stefanija Kuzmanovska
Тинејџер од Португалија, кој освен псоријаза, немал ниту една друга сериозна хронична болест, стана најмладата жртва од коронавирусот во Европа. Се работи за 14-годишно момче...
МАКЕДОНИЈА

Се одлагаат јавните седници и расправи закажани за наредниов месец пред Апелациониот суд

Stefanija Kuzmanovska
Јавните седници и расправи пред Апелациониот суд Скопје, кои се закажани во периодот од 30 март до 30 април 2020 година се одлагаат. Како што...
МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Мицкоски да престане да ги истура своте фрустрации врз граѓаните и врз здравствениот систем

Stefanija Kuzmanovska
Цела нација се бори со опасен вирус, само Мицкоски се бори за партиски профит. Тој уште еднаш покажа дека го интересираат само лични и партиски...
СПОРТ

Италијанската Влада ќе издвои 400 милиони евра за обнова на спортот во земјата

Stefanija Kuzmanovska
Италијанската Влада ќе издвои 400 милиони евра за обнова на спортот во земјата, изјави министерот за спорт, Винченцо Спадафора. Со мерката ќе бидат опфатени сите...
СВЕТ

Во светот 614.000 регистрирани случаи, повеќе од 28.000 луѓе починале од коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska
До денес, во светот се пријавени над 614,000 случаи на коронавирус, со повеќе од 28.000 смртни случаи. Во Италија, за еден ден починаа 969 луѓе...
СПОРТ

Осум играчи на Вест Хем имаат симптоми на коронавирус

Stefanija Kuzmanovska
Осум играчи на Вест Хем имаат симптоми на коронавирус и се во изолација. Во почетокот на март, менаџерот на „чеканите“, Дејвид Мојс беше во изолација,...