Стандард

Stefanija Kuzmanovska

ЕКОНОМИЈА

Вештачката интелигенција извор на моќ за доминација во светот

Stefanija Kuzmanovska
Трката за оружје кое користи вештачка интелигенција веќе е во полн ек, а најголемите светски економски сили се впуштија и во овој вид на натпреварување,...
КРИПТОВАЛУТИ

Проценка на „Блумберг“ за биткоинот: Попрво ќе достигне 100.000 отколку да падне под 20.000 долари

Stefanija Kuzmanovska
На пазарот за криптовалути, Елон Маск е повторно во фокусот. Неговите твитови беа повторно во фокусот на инвеститорите откако во последно време честопати имаше негативно...
ЕКОНОМИЈА

Продадено најскапото паркинг место на светот, милионска сума

Stefanija Kuzmanovska
Компаниите Warf Holdings и групацијата Nan Fung продадоа паркинг место за 1,3 милиони долари во луксузниот станбен комплекс Монт Николсон во Хонг Конг, откри извор...
ЕКОНОМИЈА

Зголемена продажбата на нови возила во Велика Британија

Stefanija Kuzmanovska
Бројот на регистрации на нови автомобили во Велика Британија се зголеми за 670 проценти во мај во однос на истиот месец минатата година, кога беа...
КОМПАНИИ

Започна глобалниот натпревар Huawei Next Design Awards 2021, дефинирајќи ја естетиката на иднината

Stefanija Kuzmanovska
На овогодинешното издание на натпреварот ќе бидат доделени награди во вкупна вредност од 200.000 американски долари Глобалните Huawei Next Design Awards официјално започнаа на 31...
ЕКОНОМИЈА

Cosmote TV го реализираше првиот 5G пренос во живо во Грција

Stefanija Kuzmanovska
Cosmote TV услугата на грчкиот телекомуникациски оператор OTE го испорача, како што вели, првиот телевизиски пренос во живо преку 5G мрежата во Грција, во текот...
КОМПАНИИ

„Епл“ сака вработените да се вратат во канцелариите до септември

Stefanija Kuzmanovska
„Епл“ сака вработените да се вратат во своите канцеларии до септември, според меморандумот испратен до вработените претходно оваа недела. Работниците ќе мора да се вратат...
КОМПАНИИ

Поранешна австриска министерка која танцуваше со Путин стана член на Одборот на директори на „Роснефт“

Stefanija Kuzmanovska
Поранешната австриска министерка за надворешни работи Карин Кнајсл, која танцуваше со Владимир Путин на нејзината венчавка, доби место во Одборот на директори на рускиот гигант...
ЕКОНОМИЈА

Тинејџерите масовно учат за трговија со акции

Stefanija Kuzmanovska
Според истражувањето спроведено од „Велс Фарго“, поради минатогодишниот случај на компанијата „GameStop“, која привлече огромно внимание од инвеститорите ширум светот, тргувањето со акции започна да...
КОМПАНИИ

„Тесла“ на чекор од отворање ланец на ресторани

Stefanija Kuzmanovska
Извршниот директор на „Тесла“, „Елон Маск“, е на чекор до отворање ланец ресторани, пренесува „Танјуг“, повикувајќи се на „Блумберг“. Според агенцијата, на 27 мај „Тесла“...