24.8 C
Скопје
30 септември, 2023
СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Акциите на „Тесла“ со голем раст по информациите за рекордните испораки

Акциите на „Тесла“ денеска пораснаа за околу 7,5 проценти во тргувањето пред официјалното отворање на Њујоршката берза, објави Ројтерс.

Ова се случи откако водечкиот светски производител на автомобили пријави рекордни испораки во првиот квартал на 2021 година.

Цената на акцијата на „Тесла“ скокна на 714 долари пред ѕвончето да го најави почетокот на тргувањето со Волстрит, а пораст на вредноста забележаа и други производители на електрични возила, вклучително кинески „НИО“ и американската „Воркхаус група“ до 4,0 проценти.

„Тесла“ објавија дека испорачале 184.800 возила ширум светот во текот на првиот квартал на 2021 година, додека аналитичарите од агенцијата „Рефинитив“, која собира деловни и финансиски податоци, предвидуваа дека во тој период ќе испорачаат 177.822 возила.

Поврзани вести

Exxon, Pzer, Apple и уште 14.000 компании бараат отстранување на Трамп

Влатко Зорба

6,1 милијарди фунти за малите бизниси во Велика Британија за справување со последиците од коронавирусот

msp-admin

ФИТР: Основан Стартап совет што ќе креира стратегија за брз развој на стартап екосистемот

msp-admin